Hayatı sollama!

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Hayatınızın dönüm noktası olan kararları verirken uzun uzun düşünüp, taşınırsınız. Bir otomobil satın alma, ev satın alma kararlarını vermenizin ne kadar zaman aldığını lütfen hatırlamaya çalışın.

Oysa bir aracı sollamak için çok kısa sürede karar verip, uygulamak gerekir. Bu karar da, yanlış alındığında, hayatınızın dönüm noktası olabilecek potansiyele sahip bir karardır. Çok hızlı karar almak zorunda olunduğu için hata da çok yapılabilir. Yavaş gittiğini düşündüğünüz araçları geçmek o kadar da basit bir iş değildir. Hata yaparsanız sonuçları ölümcül olabilir. Sürücüler çift yönlü de denilen gidişli-gelişli bir yolda, öndeki aracı bir an önce geçmek için fırsat kollar. İyi bir görüş açısı yoksa, kendisini bekleyen tehlikeleri sollamaya başlamadan önce göremez. Karşıdan gelen araçların şeridine geçer ve sollamayı başlatırsa, karşıdan gelen araçla yüz yüze kalır. Bu durumda ya hızını artırıp sollamayı tamamlamaya çalışmak, ya da vazgeçip yavaşlamak ve sollamaya çalıştığı aracın arkasına geçmek gerekir. Genelde cesaretli sürücüler gaz kesmez, çarpışma olasılığı yükseldikçe karşıdan kendi yolundan gelen sürücünün geri adım atmasını, yani fren yapmasını veya bankete kaçmasını umar. Kamikaze gibi üstüne gelen bir aracı beklemeyen sürücünün durumu algılayıp, bir şeyler yapabilmesi için yaklaşık 2 sn süresi vardır ve bu bazen frene basmaya ya da direksiyonu çevirmeye bile yetmez.

Hızın getirdiği dezavantaj

Hızlı giden sürücüler, sürekli önlerine çıkan, kendilerine göre yavaş sürücüleri pek sevmez ve bazen sollamaya çıktığında birden fazla aracı tek seferde geçmeye kalkar. İşte burada, frene basıp yavaş aracın arkasına geçmeme isteği, sollamanın devam ettirilmesine ve risk alınmasına yol açar. Yapılan tüm hesaplar karşıdan gelen aracın hızının düşük olması üzerinedir. Ya kendisi gibi hızlı bir araç geliyorsa, işler hiç de beklendiği gibi gelişmez. Artık çok daha az zamanı vardır. Eğer sollamaya başladıysa, kendisini geri dönüşü olmayan bir çıkmaza sokar. Sollama kararı kısa sürede verilecek anlık bir karar olmamalıdır. Karşıdan bir araç görüldüğünde, hızını iyi anlayabilmek için bir-iki saniye takip edilmesinde fayda vardır. İlk bakışta karşıdaki aracın gerçek hız ve yaklaşma süresi doğru algılanamaz. Hele de gece sürüşlerinde, karşıdan gelen küçük ışık noktalarından (farlar) araçların hızlarını algılamak mümkün olmaz.

Hızlı olmak kadar yavaş olmak da sorun yaratabilir. Sollamanın başlayıp

Sollama yapılabilecek yollar kesik şerit çizgileriyle belirlenirken, düz şerit çizgisinde sollama yasağı uygulanır. Yeni sollama yasağı tabelasında yanyana iki otomobilden soldaki kırmızı renktedir.

Hayatınız boyunca

verdiğiniz kararlar içinde en önemlileri, belki de öndeki aracı geçme kararlarıdır. Çünkü

hatalı sollama nedeniyle yaşanan kazalar, en çok can kaybının yaşandığı,

kafa kafaya çarpışma türü kazalardır. Bu hafta güvenli bir sollama manevrasının nasıl yapılacağını ele

alacağız.

Evdeki hesap çarşıya

uymaz (Atasözü)

Eğer her şeyi kontrol etmeden, buradan araç gelmez ya da hızlı gelmez diye düşünüyorsanız, bu hayatınızın en büyük ve son

yanılgısı olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.