Ve Ferrari yolcu

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Herkes Alfa Romeo ya da Fiat satılacak diye konuşurken, bomba patladı!.. Ferrari, gidiyor!

FCA Grubu (Fiat Chrysler Automobiles) uzun dönemli kar planının bir parçası olarak, süper otomobil üreticisi Ferrari’yi satmak için kararını verdi! Fiat Chrysler Otomobilleri (FCA), 48 milyar Euro’luk “toparlanma” planı doğrultusunda ek gelir elde etmek için, şok yaratan bir girişimde bulunuyor ve Super Car makinesi Ferrari’yi satmak için planlarını duyuruyor!..

Ferrari’nin satışında yüzde 10, mevcut FCA hissedarlarına gidiyor, geri kalan yüzde 90 ise, borsa üzerinden sunulacak.

Böylece Fiat, Jeep ve Alfa Romeo gibi volüm markalarına odaklanacak olan FCA Grubunun, Ferrari satışının ardından uzun vadeli başarı hedeflerini garanti altına alacağı tahmin ediliyor.

Fiat Chrysler Otomobilleri Yönetim Kurulu, önümüzdeki yıl gerekli işlemleri tamamlamak için FCA yönetimine tam yetki verdi. FCA’nın Ferrari hisselerini ABD ve muhtemelen bir Avrupa borsasında listelenmesini sağlaması bekleniyor.

FCA Grup Başkanı John Elkann, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ferrari’nin ayrılması, büyük İtalyan mirasının ve benzersiz konumunun korunması sağlayacaktır. Ve, FCA hissedarları da tüm değerlerden faydalanmaya devam edecekler, karlılık avantajları sürecektir!..”

Bu haberin 1998 yılından bu yana ilk kez, New York Borsası’nda FCA’nın halka arz olmasından birkaç hafta sonra gelmesi de çok ilginç!..

FCA CEO’su Sergio Marchionne ise “2014-- 2018 İş Planı’nı güvene almak ve işlerimizin değerini maksimumda tutarak hissedarlarımızı memnun etmek için, FCA ve Ferrari’nin yollarını ayırmamız gerektiği ortaya çıktı!” diyerek Elkann’ın sözlerini tamamlıyordu…

Fiat Chrysler Otomobilleri Grubu’ndan Ferrari’nin ayrılması hakkında birçok İtalyan kızgın bakışlarla sokaklara dökülebilir… Chrysler markalarını tam denetime alan ve 2014 başlarında FCA ismiyle yepyeni bir küresel güç haline gelen FCA, 100 yaşından büyük Fiat markası yerine 45 yıl önce bir kısmı satın alınan Ferrari’’yi gözden çıkarıyor…

Bu “ayırma” aslında Ferrari’yi halka açık hisselerle sunmak anlamı taşıyor!..

Hala FCA hisselerinin yüzde 30’unu kontrol eden Agnelli ailesi ve herkese açık Fiat ortakları, efsanevi markanın yüzde 90’ını borsalara çıkaracak… Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin oğlu Piero Ferrari de azınlık hisselerine rağmen bu satıştan büyük gelir elde edecek!..

FCA, büyük bir grup olma yolunda, en değerli markasını ortaya çıkararak sermayesini önemli oranda yükseltecek ve karşılığında da Ferrari’nin yeni bağımsız statüsünü sağlam bir temel üzerine oturtarak ekonomik anlamda çok daha çevik hareket imkanı oluşturacak!..

Bu Ferrari satış haberinden sonra Fiat’ın hisselerinin tüm borsalarda ciddi bir artış da gösterdiğini belirtmeliyiz!..

Yatırımcılar memnun

Fiat’ın “baba”sı Gianni Agnelli’nin torunu, FCA Başkanı John Elkann, bu değişiklikle ilgili “memnun” olduğunu söylüyor!..

Artık, Ferrari’nin karizmatik Başkanı Luca di Montezemolo’nun da, 23 yıldır durduğu Ferrari direksiyonundan neden çekildiğini de çok daha iyi anlıyoruz!.. Oysa, tüm dedikodular, Montezemolo’nun Formula 1’deki son 6 yıldır devam eden başarısızlardan sorumlu tutulduğu için ayrıldığı yönündeydi…

Bilindiği gibi FCA, araç satışlarını yüzde 60 genişletmek için iddialı bir beş yıllık plan hazırlamış ve çok büyük bir iş planının tam ortasına gelmişti… Geçtiğimiz Mayıs ayında sunulan planın ardından analistler, FCA bu 48 milyar Euro’luk bütçeyi nasıl oluşturacak diye sorguladılar.

Mayıs ayında, Fiat CEO’su Sergio Marchionne, broker tahminlerinde grubun değerini yaklaşık 43 milyar Euro olarak açıklamıştı!.. Ancak, Ferrari’nin yılda 7000 adetlerdeki üretim stratejisi, değerini daha da yükseltmeye başlamıştı… Hatta, Marchionne’nin üretim adetlerini 10.000’lere çıkarma duyurusu da, markayı zirvenin üstüne doğru çıkarmıştı!.. Eğer öyleyse, Ferrari’nin brüt faaliyet karı, 1 Milyar Euro’yu geçebilir!.. Bu durumda, Ferrari 10 milyar Euro ile 12 Milyar Euro değerinde olabilir!..

Marchionne, Ferrari’nin lüks eşya şirketi olarak değil, iyi bir otomobil üreticisi olarak değerli olması gerektiğini savunuyor!.. “Bu da, yatırımcıları ikna etmek için yeterli olmalıdır!” diyor.

Bu arada FCA içinde bugüne kadar, Ferrari’nin değerinin hesaba katılmadığı da söylentiler arasında… Yani, Ferrari’nin halka arzı, FCA hisselerini yüzde 18 oranında arttırabilir ve küresel grubun yakın gelecekteki sermaye artırımına önemli bir katkı sağlayabilir!..

Ferrari’nin FCA’dan çıkışı, otomotiv sektöründe hiç

beklenmiyordu.

Okan Altan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.