Duster’ın pikapı görücüye çıktı

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI - Ali Mert GİRAY

Renault’nun Latin Amerika tasarım bürosu RDAL, Duster’dan bir pick-up konsepti çıkardı. Duster Oroch ismi verilen ve Sao Paulo Otomobil Fuarı’nda sergilenen bu konsept, özellikle sörf sporcularının ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı.

Dacia modellerini Latin Amerika’da, genel bir Renault markası şemsiyesi altında pazarlayan Fransız üretici Renault, yeni konsept aracı olan Duster Oroch'u, 30 Ocak - 9 Kasım tarihleri arasında Brezilya’da düzenlenen Sao Paulo Motor Show'da tanıttı. Renault'un dünyadaki 5 dizayn merkezinden biri olan RDAL tarafından tasarlanan bu dinamik Pick-up, Renault mühendisleri tarafından başarıyla tamamlanmış bir egzersiz sayılabilir. Özellikle sörf sporcularının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tasarlanan Duster Oroch isimli pick-up, aslında Duster isimli SUV’dan türetilerek geliştirilmiş.

Fuar konsept aracı için saten beyazı üzerine turuncu detayların tercih edilmesi, aracın sportif karakterinin ipuçlarını taşırken, geniş ön ve arka tamponlar ise tasarımın gücünü yansıtıyor. Tavan rayları panoramik cam tavanı korurken, geniş cam tavan aracın içini daha ferah hale getiriyor. Arka bölümde ise sörf tahtalarının koyulabileceği bir panel yer alıyor. Ayrıca Duster Oroch iki adet kamera ile de donatılmış. Orta konsoldaki multimedya ekranından yönlendirilebilen bu kameralar, 80 ve 140 derecelik açılarıyla aracın arkasını bir uçtan öbür uca görüntüleme imkanı sağlıyor.

Yerden yüksek yapısı ile zorlu yolların da üstesinden gelebileceği anlaşılan Duster Oroch, 18 inçlik jantları ve 255/60 ebatlarındaki lastikleri ve geniş çamurluk korumaları ile off-road araçlarına meydan okuyor. İç mekanda "Cover Carving" teknolojisi ile işlenmiş koltuklar göze çarpıyor. Ayrıca arkada yer alan sörf tahtası paneli gibi, iç mekanda da su sporlarına olan atıf devam ediyor. Trimlerde ve ön göğüsün bazı parçalarında sörf kıyafeti malzemesi olan neoprene kullanılmış.

Latin Amerika’daki hafif ticari araç pazarının % 75'i pick-up kamyonetlerden oluşuyor ve bu bölgede yılda 900.000 pick-up satılıyor. Bu da Duster Oroch'un tanıtımının neden Paris otomotiv fuarında değil de, Sao Paulo'da yapıldığının cevabını en iyi şekilde veriyor.

Latin Amerika’da Dacia modelleri, Renault ismiyle ve Renault logosuyla satılıyor.

RDAL (Renault Design America Latina) tasarım ofisinden çıkan Renault Duster Oroch konsepti de bir

istisna değil. Konsept 900.000 adetlik pick-up

pazarına hitap ediyor.

İç mekan tasarım elementleri, Renault ile Dacia’nın bir sentezi görünümünde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.