Küçük sınıfta ortalık karışacak

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Üçüncü nesil Fabia’da büyük değişimler oldu. Tasarımda sert ve sportif hatlara yer verilirken, hacim küçültme ile de yeni motor seçenekleri geldi. Sonuç ise, küçük araçta büyük bir keyif. 36 bin TL’den başlayacak olan fiyatlar ise küçük sınıfı karıştırabilir.

Skoda, otomobil yelpazesine VisionC konseptinin sahip olduğu tasarım dili ile yeni bir soluk getirdi. Sedan modellerine sırayla uyguladığı bu yeni hava, sonunda Fabia’da da şekil buldu. B segmentindeki hatchback temsilcisi, yeni görünümünün yanında, teknolojik yenilikleri ile de çok cazip olmayı başarıyor.

Üçüncü nesline ulaşan Fabia başarılı bir şekilde yenilendi. Tasarım anlamında markanın çekici görünümüne kavuşan Fabia, bunun yanı sıra teknik açıdan da modern bir otomobil oldu. Fabia yeni neslinde daha da olgunlaşmasına karşın, boyutları neredeyse aynı kaldı. Mühendislerin başarısı da işte burada saklı. Skoda motorsporları bölümünün de katkılarıyla tasarlanan aracın sportif yapısı ön plana çıkarılmış. Sert ve keskin hatlar, geniş far yapısı, markaya özel geniş radyatör ızgarası ve kaputun ön kısmında yer alan logo ile Fabia’nın yüzü daha dinamik hale getirilmiş. Kaldı ki mühendisler otomobilin uzunluğunu 0.8 cm kısaltırken, genişliğini 9 cm artırıp, yüksekliğini de 3.1 cm

düşürmüşler. Üçüncü nesil Fabia bu sayede yolda daha geniş ve basık bir görünüm sunuyor ve adeta yol ile bütünleşiyor.

Ferah iç mekan, geniş bagaj

Üçüncü nesil Fabia önceki nesle göre yüzde 90 oranında yenilendi. Yeni boyutları ile dinamik bir duruş sergileyen yeni Fabia, aynı başarıyı iç mekana da aktardı. Ön koltuklar 2.5 cm daha alçak konumlanıp, baş mesafesinin artması sağlandı. Aks mesafesi 2.470 mm’ye çıkartılırken, arka koltuk yolcuları için diz mesafesi de artmış oldu. Aynı şekilde önceki Fabia’ya göre bagaj hacmi de 300 lt’den 330 lt’ye çıkartılarak bir üst segment değerine ulaştı. Çok sayıdaki eşya saklama gözleri de işin bir artısı olarak karşımıza çıkıyor. Koltuklar gayet rahat ve bedeni iyi korurken, dikkatimi başka bir şey çekti. Her ne kadar Volkswagen’in MQB platformu üzerinden yükseliyor olsa da yeni Fabia, Alman kardeşleri ile aynı olmadığını, ön konsolda kullanılan sert plastik malzeme ile açıkça gösteriyor.

“Kullanılan malzeme keyif kaçırıyor mu?” sorusunu bırakın sormayı, aklıma dahi getirmiyorum. Neden? Tasarımı ile beni etkilemesini bildi. Bu yeterli mi? Kesinlikle hayır! Başka nesi var diyeceksiniz, hemen belirteyim: Yeni motor seçenekleri, elektromekanik direksiyonu, geniş yapısı ile virajlarda daha sakin tutumu, düşük yakıt tüketimi ve sunmuş olduğu teknolojik yeniliklerin yanında tabi ki fiyatı. İsterseniz sırayla bu özellikleri incelemeye başlayalım.

Canlı motor

Yeni Skoda Fabia’da motor yelpazesi çok zengin; dördü benzinli ve üçü dizel olmak üzere toplamda yedi motor seçeneği sizi bekliyor. Üstelik hepsi Euro 6 emisyon normlarını karşılıyor. Benim en çok merak ettiğim ve sonrasında da kullanma fırsatı bulduğum seçenek ise 75 HP gücündeki 1.0 lt’lik üç silindirli motor oldu. Sessiz mi? Bir önceki nesle göre evet, hatta çok sessiz. Performans açısından şüphelerim vardı fakat biraz yol alır almaz yüzümde bir tebessüm oluştu. 5 ileri oranlı manuel şanzıman ile kombine edilen ufaklık, atak bir tutum sergiledi. Yüksek

Zengin motor yelpazesi ve şanzıman seçeneklerinin yanında güvenlik sistemleri ile de segmente yeni bir boyut getiriyor.

devirleri seven, buna karşın düşük tüketimi ile memnun eden bir karakteri var. Yakıt tüketimi ortalama 4.8 lt/100 km olarak açıklanıyor. Bu değerlerin bir hayal olmadığını sürüşlerim sırasında tespit ettim. İtiraf ediyorum, biraz sıkıştırdım ve 5.2 lt/100 km’lik değere ulaştım. Start/stop sisteminin standart olmasının yanında, hafifleyen gövde de bu değerlere ulaşmamda ciddi pay sahibi oldu. Motorun tepkisi iyi, 75 HP’lik motorun gaz pedalı isteklerine, sürüş keyfini bozmadan, cevap vermesini çok beğendim. 0100 km/s hızlanması 14.7 sn olarak açıklanırken, canlı ve atak yapısı

VisionC konsept modelin tasarımını alan Fabia artık kardeşleri ile aynı tasarım dilini konuşuyor. Üçüncü nesil yüzde 90 oranında yenilendi.

Akıllı telefon aplikasyonları ekrana taşınabiliyor.

1.2 lt’lik benzinli motorun yerine, üç silindirli 1.0 lt’lik küçük ünite geldi. 75 HP’lik güç çıkışı atak ve canlı bir tutum sergiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.