Müthiş Fiat

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Fiat nihayet, eski günlerindeki en çarpıcı tasarımları yeniden ortaya çıkarmaya başlıyor! İlk örnek: Fiat Concept Car 4.

Şu an için Avrupa ya da Türkiye için olmasa da, Fiat, çok güçlü olduğu Güney Amerika pazarının en büyük otomobil fuarı Sao Paulo Auto Show için müthiş bir konsept ortaya çıkardı…

Fiat’ın yepyeni küresel projelerinin ilk örneklerinden olan Fiat Concept Car 4, Brezilya pazarında İtalyan markanın en gösterişli ve agresif sinyali olacak.

Sao Paulo fuarını müşterilerin beğenileri yönünde bir laboratuvar olarak kullanan Fiat, bu FCC4 ile yeni dizayn trendini test ediyor.

Latin Amerika pazarları için fikirler geliştiren Fiat Design Latam’ın hazırladığı bu Pick-Up havcasındaki Cross Over konsepti, 4 kapılı bir iri “maceracı” Coupe olarak hem kompakt SUV modasına uyum gösteriyor, hem de Range Rover Evoque’un başarılarının kıskanıldığını kanıtlıyor.

Yeni nesil Pick-Up olarak tarif edilen FCC4, Kuzey Amerika pazarının sevilen modeli Honda Ridgeline’ı da hatırlatıyor!..

Aslında ne bildiğimiz SUV’lara, ne de geleneksel Pick-Up’lara benzemese de, büyük bagajlı bir 4 kapılı Fast Back olduğu fark edilen FCC4, yerden yüksek yapısı, güçlü ön yüzü, kaslı yan hatları, arkaya doğru alçalan tavan çizgisi, Maserati tarzı asimetrik arka lambaları, devasa Fiat logoları, büyük ve eğimli arka camı ile gerçekten benzersiz bir tasarım anlayışının ürünü…

Böylece birçok kişinin pek beğenmediği Strada Pick-Up şablonunu artık rahat rahat unutmaya başlayabiliriz… Çünkü, öncelikle bu konseptin büyük boyutları, farkı yaratıyor… Uzunluğu 5.0 metre, genişliği 1.94 m ve yüksekliği ise 1.6 m olan FCC4’ün bu güzelliği için belki de söyleyebileceğimiz tek şey; Fiat’ın bu Pick-Up heyecanını 2016 yılında Mitsubishi ile birlikte paylaşacak olması.

Şimdilik FCC4 teknik verileri ortada yok, fakat en azından Doblo’nun Amerikan ikizi RAM Pro Master City’deki 2.4 litrelik Tigershark motor ve geniş oranlı 9 ileri otomatik şanzımanın bu Latin/İtalyan güzelinde olabileceğini tahmin edebiliriz… Ve eğer gerçekleşirse, dört çekerli versiyonunda Jeep tekniğinin kullanılması da söz konusu olabilir…

Bu arada Fiat’ın bu iri Pick-Up konusunda, Kuzey Amerika’nın en çok tercih edilen RAM Puck-Up’ larından gelen deneyimle, hiç “boş” olmayacağını da belirtmeliyiz!..

Bu dev Fiat fikri, markanın yeni atılımlarının ilk işareti!..

Okan ALTAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.