70 ülkeyi geride bıraktı

Seat Türkiye, geçen yıl 70 ülke arasında satışlarını en çok artıran ülke oldu.

Auto Show - - ENDÜSTRİ -

Doğuş Otomotiv-Seat, geçtiğimiz yıl dünyadaki 70 Seat distribütörü arasında, satışlarını en çok artıran şirket oldu. Seat Türkiye’nin hem satış, hem de pazarlaması, kadınlara emanet. Bu yönüyle Türkiye’deki otomotiv markaları arasında ayrışıyor. Pazarlama Müdürü Tilbe Düğencioğlu Polat ve Satış Müdürü Didem Altuğlu Öztaş, Seat’ın Türkiye’deki başarısının ardındaki sırları açıkladı.

Daralan pazara rağmen, satışlarını artırdı

Seat 2013 yılında, 11 bin 65 adetlik satış ile Türkiye’de en başarılı yılını yaşadı. 2014’te de, daralan pazara rağmen ilk 8 ayda 6 bin 580 adetlik bir satış gerçekleştirerek satış oranlarını geçen yıla göre yüzde 1 artırmayı başardı. Didem Altuğlu Öztaş, “Geçen yıl, satışlarımızı bir önceki yıla göre yüzde 90 oranında artırdık, böylece Türkiye’de en çok büyüyen mass marka olduk (1.000 adet üzerinde satan markalar içinde). Bu büyüme oranıyla, 70 ülke içinde en çok büyüyen SEAT ülkesi de Türkiye oldu. En çok SEAT satan 8’inci ülke olarak SEAT S.A’nın da odağına girdik, ülke olarak ağırlığımız arttı” diyor.

Satışların yüzde 51’i Leon

Seat’ın, geçen yıl başladığı ve bu yıl da sürdürdüğü başarının altında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan yeni modellerin olduğunu söyleyen Tilbe Düğencioğlu Polat, “Geçen sene pazara sunduğumuz Leon, sportif tasarımı ve geniş motor yelpazesi ile satışlarımızın art- masındaki en önemli model olarak ön plana çıkıyor. Geçen sene Ocak – Ağustos arasında, kendi segmentinde sekizinci olan Leon, bu sene aynı dönemde kendi segmentinde en çok tercih edilen üçüncü otomobil oldu.” Polat, “Bu yıl Ağustos ve Eylül ayında satışa sunduğumuz Leon ST ve Leon Cupra ile tüm aileyi Türkiye’deki kullanıcılar ile buluşturuyoruz. Satışlarımızın yüzde 51’i de Leon modellerinden oluşuyor.” dedi.

Seat Türkiye’nin başarısının ardında iki kadın yönetici var.

Pazarlama Müdürü Tilbe Düğencioğlu Polat (solda) ve Satış

Müdürü Didem Altuğlu Öztaş (sağda) Türkiye’yi, satış adedi artış kriterinde, Seat satılan 70

ülkenin önüne taşıdılar.

Seat’ın Türkiye’deki en çok satan modeli Leon, geçen yıl piyasaya çıktı. Seriye ST ve Cupra versiyonlarının da eklenmesiyle birlikte, Seat satışlarının yüzde 51’lik bölümü Leon’dan oluşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.