EyeSight

Auto Show - - TEKNOLOJİ SUBARU EYESIGHT -

Kaza önleyici sistemler alanında çok önemli bir adım olan EyeSight sürüş destek teknolojisi, yeni Outback’le Avrupa’ya giriş yaptı.

2008’de Japonya’da tanıtımı yapılan Subaru EyeSight teknolojisi, araçlar, yayalar ve bisiklet kullanıcıları gibi hareketli nesneleri ya da raylar ve şeritler gibi sabit nesneleri algılamak için yalnızca stereo kamera teknolojisinin kullanıldığı ilk sistemdi. EyeSight’ın yeni versiyonunda, önleyici güvenlik ve sürücü yükünü azaltma özelliklerini daha da ileriye taşımak için, kameraların görüş açıları yüzde 40 oranında artırılmış.

Sürücüye fazladan bir çift gözmüş gibi yardımcı olan iki adet yüksek çözünürlüklü renkli CMOS kamera, trafik durumunu izlemek için dikiz aynasına yerleştirilmiş. Sistem sürekli olarak sürüş koşullarını izleyerek yaklaşan bir tehlike hissettiğinde sadece sürücüyü uyarıyor. Böylece de belirli koşullar altında oluşabilecek kaza riskini azaltıyor.

Nesneleri tanıyor

Motor, şanzıman ve fren sistemiyle eş zamanlı çalışan EyeSight, sürücünün kaçma hareketinde bulunamadığı, fren pedalına yeterli şiddette basamadığı veya frene hiç basmadığı durumlarda harekete geçiyor. Sistem aynı zamanda trafik akı-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.