MINI 5 KAPI, AUDI A1

Yeni lüks ne kadar pratik?

Auto Show - - EDITOR -

Klasik bir Mini ama 5 kapılı… Zaten Countryman vardı. Doğru, ama 5 kapılı modeller 3 kapılılardan daha iyi satıyor ve bu saptama küçük otomobiller için de geçerli. Bunun en iyi örneği ise Audi A1: Sportback adlı 5 kapılı karoseriyle pratikliğini artırarak önemli bir sıçrama gerçekleştirdi. İşte Mini de bu nedenle benzer bir reçete uygulamaya karar verdi: 3 kapılı başarılı modelini, 16.1 cm uzatarak 2 arka kapı ekledi. Bu operasyonun ardından Cooper S 5 Kapı (uzunluk 4 m), A1’den 5 cm daha uzun bir otomobil haline geldi.

Aradaki fark ise bu kez Audi için dezavantaja dönüştü: Arka koltuklardaki kısıtlı iç mekan genişlikleri. Alçalan tavan çizgisi ve dik koltuk sırtlıkları nedeniyle iri yapılı yolcular, Sportback’te rahat bir oturma pozisyonu bulamıyor. Bunun dışında bagaj (çift zemin yok) da yeni Mini’den 21 lt daha küçük kaldı. Mini ise 7.2 cm daha fazla dingil mesafesi ve 3 kapılı kardeşine göre 1.1 cm daha fazla yüksekliğin avantajlarını kullanıyor: Arka sıradaki baş mesafeleri gayet iyi.

İki küçük otomobilin iç mekan tasa- rımları da tamamen farklı iki dünyadan çıkmış gibi. Önce Mini’yi inceleyelim: Kesinlikle ciddiyetten uzak ve çok daha oyuncaklı. Hatta isteğe bağlı olarak rengarenk şekillendirilebiliyor. Opsiyon listesi navigasyon ekranını çevreleyen aydınlatmalı çerçeveden başlayıp neşeli ambiyans aydınlatmasına kadar uzanıyor. Diğer tarafta ise Audi: Çok daha nesnel, düz hatlı ve ölçülü. Ancak ikisinin de bir ortak noktası var: Birinci sınıf işçilik.

Sürüş sırasında hissettirdikleri de birbirine çok yakın. İkisi de çok kıvrak

ve seri otomobiller. Sert süspansiyonlarıyla ikisi de belirgin bir sportiflik sergiliyor. Ancak zemin şartları iyice bozulduğunda A1, daha etkili bir yetenek sergiliyor ve daha konforlu olmayı başarıyor. Güç ise ikisi için de problem değil (bkz. tablo). Fiyatlara bakıldığında da ikilinin birbirine yakın olduğu görülüyor: Cooper S ve Audi A1 1.4 TSI için Almanya’da 26 bin Euro’yu gözden çıkarmak gerekiyor ve bunlar küçük sınıf için kesinlikle yüksek rakamlar. Hem de 5 kapıya sahip olmalarına rağmen...

Araçların Türkiye fiyatları arasında ise farklar var ve bunun en önemli sebebi, Mini Cooper S’te 2.0 lt’lik büyük motor bulunması ve bunun sonucunda yüksek vergi dilimine yakalanması. Cooper S’in Türkiye’de fiyatı 132 bin 750 TL. Audi A1 Sportback’in 185 HP’lik versiyonunun fiyatı ise 94 bin TL. Öte yandan her iki modelin de daha uygun fiyatlı modelleri ürün yelpazesi içerisinde yer alıyor. 5 kapılı Mini Cooper’ın başlangıç fiyatı 83 bin 500 TL. Audi A1 Sportback’in başlangıç fiyatı ise 72 bin 300 TL.

Mini’nin yüksek ve dik tasarımlı arka kısmının yanında A1, alçalan tavan çizgisiyle neredeyse “fazla narin” bir görüntü çiziyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.