ANADOLU YOLLARINDA

Tarihin izlerinin peşinde

Auto Show - - EDITOR - Yazı ve Fotoğraflar: Murat ÇAVDAR

stanbul’dan yola çıkmadan önce, yaklaşık 13 saat süren bir yolculuğa hazırlanmam gerekiyordu. Gideceğim rota, yol şartları ve zamanlamayı iyi ayarlayıp, doğuya yaklaştıkça coğrafi şartlardan kaynaklanan yol şartlarını da iyi bilmek gerekiyordu. Tabi bu uzun yolculuğun en önemli kahramanı ise, küçük sınıftaki Mitsubishi Space Star’dı. Bir şehir otomobiliyle, şehirlerarası güzergahların da katedilebileceğini kanıtlamak için daha iyi bir seçenek olamazdı herhalde. Çünkü SpaceStar 3

silindirli motoruyla oldukça ekonomikti ve bu uzun yolda da bizi hiç yarı yolda bırakmadı.

İstanbul ile Malatya arasındaki mesafe yaklaşık 1.150 km olduğu için, bu durumda size en çok yardımcı olacak asistan tabi ki kullandığınız araç.

Yola koyulma zamanı geldi. Seyahat boyunca gerekli olan herşeyi araca yükleyip, saat 10:30 sularında aracı çalıştırıp ilk istikamet olarak Ankara’yı hedef aldım kendime. Aynı zamanda aracın uzun yol performansını da test ederek 4.5 lt/100 km değerleriyle yorulmadan buralara kadar geldim. Daha bitmedi tabi. Önümüzde Kırşehir, Elmadağ, Kayseri, Gürün, Darende ve sonra Malatya… Yaklaşık 750 km yolumuz kaldı ve bu yol üzerinde görebileceğimiz eşsiz Türkiye güzellikleri bizi bekliyor. Genelde uzun yola gidecek olan araç kullanıcıları gece yolculuk yapmayı tercih ederler. Ben ise tam tersine, gündüz yolculuğunu tercih ettim. Etrafı gezerek, görerek, fotoğraflayarak ve en önemlisi dinlenerek yolculuk yapmak daha bir keyifli geliyor bana.

Malatya’ya hoşbulduk

Malatya’ya saat 23:30 sularında vardık. Otelimi bulup istirahat edip sabah saat 09:00’da Malatya’yı gezmek için tekrar yola koyuldum. İlk durak tabi ki Malatya merkezdi. Yeşillikler içerisinde konumlanmış, doğal güzellikleriyle beni karşılayan Malatya’nın en ünlü yeri Kanalboyu’nda kahvaltımı yaptım. Sabahı, akşamı ayrı güzel olan Malatya’da gezebileceğiniz yerler kadar, yiyebileceğiniz tatlar da mevcut. Yerli halk ile yaptığım sohbette, Malatya hakkında birçok bilgi edindim. Mesela Malatya’nın tarihi, M.Ö. 6000’li yıllara kadar dayanıyor, ayrıca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış. Malatya’nın ilk yerleşim yeri olarak bilinen Aslantepe höyüğünde 5000 yıllık tarihi kalıntıların çıkması da bunun en somut kanıtlarından. İtalyan arkeologlar tarafından 35 yıl önce başlatılan ve hala çalışmaların sürdüğü Aslantepe höyüğü, Malatya’nın ne kadar önemli bir tarihe sahip olduğunu gösteriyor.

Battalgazi’de yatan tarih

Eski Malatya adıyla bilinen Battalgazi, Malatya tarihine ev sahipliği yapmış, bu şehrin önemli ilçeleri arasında yer alıyor. Selçuklu döneminden günümüze kadar uzanan ve hala ilk günkü heybetiyle kendini gösteren Ulu Camii, Kervansarayalar, Elvan Hamamı ilçe sınırları içerisinde bulunuyor. En verimli toprakları bu bölgede bulunmasına rağmen küçük sanayi tesisleri de mevcut.

Şehir Gösteren’de gün doğumu

Yeni bir sabah, gün aydınlanmadan Malatya’yı en güzel gösteren yeri Şehir Gösteren’e doğru ilerleyip gün doğumunu izledikten sonra ne yapacağımı planlayıp şehir merkezine doğru yola koyuldum. Kanalboyu’nun başlangıcı olarak bilinen ve şelalesi ile ünlü Üçgen Park, Sivas caddesi, İnönü Kapalı Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Yeni Camii ve gezdikçe keşfedilen birçok yerini gördüm. Herbir yeri gezmeye çalışsam da hala birçok yerini göremedim. Malatya’ya yolunuz düşerse Merkez dışında gidebileceğiniz birçok alternatif mekan var. Mutlaka görmeniz gereken yer ise Battalgazi. Tarihe ev sahipliği yapan Aslantepe Höyüğü…

Somuncu Baba

Görülmesi gereken önemli yerlerden biri de Darende’de bulunan Somuncu Baba Külliyesi. Birçok yerli ve yabancı turisti ağırlayan Somuncu Baba Külliyesi, tepeler arasında mütevazi bir yerde konumlanmış. Külliyenin kurulu olduğu alana özen gösteren ilçe belediyesi, orjinal yapının korunması için gerekli tüm önlemleri almış. Balıklı Gölü, müzesi, tarihi kokusu, kocaman su değirmeni, hemen önünden geçen Tohma nehriyle görülmesi gereken bir yer.

Geri dönüş

Aracımın genel bakımlarını yapıp, hazırlıklarımı tamamladıktan sonra geri dönmek üzere yola çıktım. Somuncu Baba Külliyesi’ni de gördükten sonra 1.150 km’lik yola tekrar koyuldum. Küçük bir otomobil olmasına rağmen Mitsubishi Space Star’la uzun yol performansında da limitler dahilinde sorunsuz ve keyifli bir yolculuk yaşadım. Yaklaşık 3.000 km’lik gezi boyunca ortalama yakıt tüketimi şehir dışında 4.5 lt/100 km, şehir içi sürüşlerde ise 5.9 lt/100 km olarak gerçekleşti.

Fırat nehrine yakın olan köylerde balıkçılık kış mevsiminde geçim kaynağı.

Darende’de bulunan Somuncu Baba Külliyesi tepeler arasında.

Battalgazi (Eski Malatya) meydanı.

Doğal yapıları sıkça görmek mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.