MERCEDES GLA 45 AMG

Kemerlerinizi bağlayın!

Auto Show - - EDITOR -

Tamam, kemerlerinizi bağladınız mı? O zaman artık hazırız. Bu yolculukta bize eşlik edecek olan aracımız Mercedes GLA 45 AMG… Onun için rahat bir şekilde asfalt roketi demem mümkün. Neden mi? 2.0 lt 4 silindirli yapıda, aslında basit görünümlü bir motora sahip. Fakat bu dört silindirli ünitenin hiç de öyle sakin olmak gibi bir karakteri yok. Onun için bir “Mühendislik harikası” dersem abartı yapmış olmam.

6000 d/d’de 360 HP güç üretiyor. Bitti mi, hayır… 2250 d/d’de 450 Nm tork sunuyor. İşte bu iki verinin dört silindirli bir ünitede bir araya gelmesi çok önemli bir başarı. Mercedes AMG ailesinde, A ve CLA Serisi’nde görev yapan bu güçlü motor zaten kendini ispatlamış durumda. Dayanıklılık konusunda herhangi bir sorun çıkarmadığı da bugüne kadar ispat edildi. Elbette bu kadar yüksek güç üreten bir ünite için, bunun göz ardı edilmemesi gerekir. Yüksek gücün beraberinde dayanıklılığı da getirmiş olması çok önemli bir özellik.

Bu yüksek gücün yanında, aracın toplam ağırlığı

Mercedes, AMG modelleriyle çok önemli bir başarıya imza atıyor. Fakat markanın ucuzculuk yapması bu tip AMG versiyonlarında garip karşılanan bir durum oldu. Özellikle orta konsol üzerinde duran bu ekran en azından bu otomobilde yer alacak en son detay olmalıydı.

1585 kg… Ne dersiniz bu birliktelikleri gördükten sonra, kemerleri biraz daha sıkı bağlamak gerekmez mi, üstelik de bir an önce gazlamamız için bizi dürtüp duran içgüdümüzün önüne de geçmeliyiz. İşte başlıyoruz, kontak anahtarını çevirdiğim anda aracın tüm gövdesi birden sarsılıyor. Kolay mı bu aslanı, motor kaputunun altında tutabilmek. Sonrasında homurtular eşliğinde harika çalışan AMG SPEEDSHIFT DCT 7 ismi verilmiş, 7 ileri oranlı spor şanzımana doğru elimi uzatıyorum. Ve işte ilk hareket başladı. Yok, yok bu olamaz. Açıklanan fabrika verilerinde 0-100 km/s hızlanması için 4.8 saniyenin yeterli olduğu yazıyor. Ölçüm bilgisayarıma baktığımda hızım 100 km/s olmuş ve çıkan sonuç 5.0 saniye. Nefis…

İnanılmaz performans

5 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor olmak efsane sonuçlardan biri. Sık sık vurguluyorum, bu otomobil bu performansa 4 silindirli bir motorla ulaşıyor. Üstelik maksimum hızı da 250 km/s. Zaten Alman sportif otomobiller, genellikle bu hızda sınırlandırılıyor. Gövdenin hafif yapısı sayesinde bu hızlanma sonucu çok iyi. Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemini kullanması da elbette kaçınılmaz bir sonuç. Çünkü

Bu motor seçeneği 4 silindirli ünitelerin neleri yapabileceğinin en önemli ispatlarından. Gücü sonuna kadar hissettiğiniz bir araç olmasının yanında motorunun ve şanzımanının başarılı çalışma karakteriyle gücü sonuna kadar da kullanıyor. Hızlanma sonuçlarına baktığınız zaman göreceğiniz rakamlar ne demek istediğimi size çok daha iyi anlatacaktır.

bu kadar yüksek gücün sadece ön tekerleklere yüklendiğini düşünmek bile beni ürkütüyor. Diğer test sonuçlarını, tablodan takip edebilirsiniz ama şuna şimdiden hazır olun, baktığınız her değer aklınızı başınızdan alacak.

Bu aracı kullanırken kendimi çok zor kontrol edebildim. Çünkü GLA, ruhumu ele geçirmiş gibiydi. Benim yerimde siz olsanız ne düşünürdünüz bunu bilemiyorum, ama ondan ayrılmak istemiyorummmm. Tamam, tamam, eninde sonunda vedalaşmam lazım, bunu biliyorum. Çünkü fiyat etiketine baktığım zaman gördüğüm 265 bin 800 TL bazıları için uygun gelebilir ama benim şimdilik uzak durmam gereken bir sınırda. Bu fiyat etiketini gördükten sonra ülkemiz vergilendirme politikası nedeniyle 2.0 lt yerine, acaba biraz daha güçten vazgeçerek, 1.6 lt üniteyle bu aracın daha uygun fiyatlı olmasını ister miydim diye düşünmeden edemedim…

Özetlersek performans çok yüksek. Peki, sürüş karakteri nasıl? Öncelikle direksiyon sistemi bu otomobile çok yakışmış. Gerek sertlik ayarları, gerekse netlik konusunda yönlendirme sistemi benden tam puan aldı. Süspansiyon sistemi ve ayarlarıysa kendine o kadar çok güveniyor ki, onu yoldan çıkarmak için aklınızın başınızdan gitmiş olması gerekiyor. 3 kademeli olarak çalışan ESP’si, onu istediğiniz gibi kullanmanıza izin veren bir karaktere sahip. Sürüş pozisyonunun kendinizi bir yarış pilotu sanacak kadar iyi ayarlanabilmesi de, en sevdiğim yanlarından biri oldu. 235/45 R19 ölçülerinde lastikler performanslı kullanımlar sırasında sürüşe çok iyi bir katkı yapıyor. Fakat İstanbul yollarında buu tip bir jant ile dolaşıyor olmak macera anlamına mına geliyor. Çünkü bol çukur geçişli yollarda da acaba jantlarım bir zarar görecek mi diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Bu ızgaranın tam arkasında bir canavar yatıyor.

Yaşam alanlarında özgünlük beklemek artık tamamen hayal

oldu. Bu otomobilin kesinlikle daha farklı görünmesi gerekirdi.

Göstergeler ateş kırmızısı renkleri kullanmasıyla keyfi artırıyor.

Güçlü bir otomobili kullanırken elbette güvenlik olmazsa olmazlardan.

Sivri tasarım çıkıntılarına iyi görünümlü farlar eşlik ediyor.

Kemerlerinizi bağlayın çünkü sizi sıra dışı sayılacak bir yolculuk bekliyor.

Sürüş pozisyonunda olmak ayrıcalık.

Bazı kumandalar ucuz görünüyor.

4 silindirli ünite güç şovu yapıyor.

Arka tarafta yeterli alan var.

Bu ibareler varsa ona çok yaklaşmayın.

Bagaj benim beklediğimi verdi.

Görünüş konusunda arka tarafa çok önemli bir hareket katmış durumda.

Vites kolu daha sportif olabilirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.