AUDI Q3

2015 için tazelendi

Auto Show - - EDITOR -

Fazla güç gerekmediği zaman silindirlerden ikisini devre dışı bırakan Cylinder-on-Demand teknolojili 1.4TFSI motor artık Q3’te de görev yapacak. Böylece 5.6 lt/100 km’lik tüketimler mümkün olacak.

Kompakt SUV sınıfının premium modellerinden biri olan Audi Q3, güncel haliyle oldukça başarılı olmuştu. Yenilenen versiyon ise bunu bir adım daha ileri götürmeye niyetli. SE, S line ve S line plus olmak üzere sahip olduğu 3 donanım seviyesiyle de yeni Q3, premium iddiasını daha da artırmış. Coupeleri andıran dizaynı, yanlara doğru giriş yapan yeni bagaj kapağı tasarımı, üçgen şeritler halinde tasarlanmış stopları, üç boyut etkisi artırılmış devasa ızgarası, yeni tamponları ve alüminyum jant tasarımlarıyla Q3, gerçekten çekici görünüyor. Tasarımları yenilenen far grubunda, xenon farlar ve şerit halindeki LED’li gündüz farları artık tüm modellerde standart. Stop grubunda da LED’ler görev yapıyor.

Yenilenen karoserin altında ise iki adet clean diesel TDI ve üç adet de TFSI motor görev yapacak. Motorların tümünü elden geçiren mühendisler, güçlerini ve verimliliklerini artırırken, yüzde 17’lik bir CO2 avantajı elde etmişler. Bu sayede yeni Q3’ün tüm motorları EU6 emisyon normlarını karşılıyor.

Yeni Cylinder-on-Demand ünitesi

Motor yelpazesinin yıldızı ise Cylinder-onDemand teknolojisine sahip 1.4 TFSI olacak. Fazla güç gerekmediği zamanlarda silindirlerden ikisini devre dışı bırakan bu teknoloji, daha önce A1 ve A3 modellerinde kullanılmıştı. 150 HP gücü olan bu motor, hem manuel hem de çift debriyajlı otomatik (S tronic) şanzımanla önden çekişli Q3 1.4 TFSI’a etkileyici hızlanma değerleri (S tronic şanzımanla 0-100 km/s: 8.9 sn) kazandırıyor. Açıklanan tüketim rakamı ise 5.6 lt/100 km. Benzinli seçeneklerin bir üst basamağını, gücü 10 HP artırılarak 180 HP’ye çıkarılan 2.0 TFSI makine oluşturuyor. Bu motor, 4 tekerlekten çekiş ve manuel veya S tronic şanzıman ile kombine ediliyor. Üçüncü benzinli seçenek ise sadece RS Q3’te görev yapacak olan ve gücü 30 HP artırılarak 340 HP’ye çıkarılan 5 silindirli 2.5 lt’lik TFSI. Bu artışla birlikte aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 5.2 sn’den 4.8 sn’ye gerilerken, tüketim de 8.7 lt seviyesinde tutulabilmiş.

4 silindirli TDI’ların oluşturduğu dizel cephesindeki seçeneklerin güçleri, ise 150 HP (önceden 140 HP) ve 184 HP (önceden 177 HP) olarak açıklandı. 150 HP’lik 2.0 TDI SE 100 km’de 4.6 lt (CO2: 119 gr/km) ile yetinebiliyor. Hem 2.0 TDI SE hem de S line, 0-100 km/s hızlanmayı 9.6 sn’de gerçekleştiriyor. 2.0 TDI

motor manuel veya S tronic şanzımanlarla ve önden çekiş veya 4x4 çekiş seçenekleriyle kombine edilebiliyor. 184 HP’lik dizel de aynı şanzıman seçeneklerine sahip ancak yüksek tork rakamı nedeniyle sadece 4x4 sistemiyle birlikte alınabiliyor.

Audi drive select artık standart

Yeni Q3 ataklık ve güvenlik konularında da iddialı. Ancak asıl iyileştirmeler konfor konusunda yapılmış. Güncel versiyonda opsiyonel olan Audi drive select adlı adaptif dinamik sistemi yeni Q3’te standart donanıma dahil edilmiş. Bu sistem sayesinde sürücü, aracın karakterini kendi sürüş tarzına göre ayarlayabiliyor.

5 yetişkin için yeterli iç mekan genişliği sunan Q3’ün ön sırasında, konfor odaklı ve elektrikli bel destek sistemine sahip spor koltuklar kullanılmış. 3 kollu çok fonksiyonlu yeni direksiyon simidi ve alüminyum detaylar ise iç mekana daha taze bir hava katmış. S line ve üst versiyonlarda standart olan elektrikli bagaj kapağı, 420 lt ile 1325 lt arasında bir kullanım sunan bagaj alanına açılıyor.

Çift bölgeli elektronik klima, 6.5 inçlik manuel açılır ekrana da sahip müzik sistemi, bluetooth arayüzü, iPod bağlantısı, yağmur ve far sensörleri tüm yeni Q3’lerde standart olacak.

Ölü nokta asistanı, aktif şerit takip asistanı, trafik işareti tanımlama sistemi, MMI sistemi, yolcuların wi-fi üzerinden araca bağlanıp kullanabildikleri internet bağlantısı gibi sistemler ise yeni Q3’ü teknolojik olarak ileri taşıyor.

Audi RS Q3; 4.8 sn’de 100 km/s’ye

Yeni Q3 ailesinin topmodeli RS Q3, 340 HP ve 450 Nm ile hiç olmadığı kadar güçlü bir performans SUV’u. EU6 normunu da karşılayan 2.5 lt‘lik 5 silindirli motor sayesinde Q3, 100 km/s’ye sadece 4.8 sn içinde ulaşıyor ve 250 km/s (elektronik olarak limitlendirilmiş) maksimum hız yapabiliyor.

Daha hızlı vites geçişlerine sahip 7 ileri oranlı S tronic şanzımanla donatılan araçta, 5’inci nesil quattro teknolojisi kullanılmış. Şanzımanın alt vitesleri yüksek ivmelenme için kısa oranlı seçilirken, yedinci vitese tasarruf görevi verilmiş.

Spor süspansiyonun standart olduğu RS’te müşteriler, elektronik kontrollü amortisörleri (Audi drive select ile kontrol edilebiliyor) tercih edebiliyor.

RS logosunun ilk kez kullanıldığı Audi SUV’u unvanına sahip olan araç, bu özelliğini özgün tasarım detaylarıyla hemen hissettiriyor: 20 inçe varan ebatlarda büyük jantlar, petek dokulu ve parlak boyalı ızgara, RS tamponlar, arka difüzör, eliptik egzoz çıkışları, tavan spoyleri, mat alüminyum tavan rayları... İç mekanda ise sportiflik, kontrast dikiş izlerine sahip napa deri döşemeler, gri gösterge zeminleri, sürücü bilgilendirme sistemindeki özel RS mönüsü (tur zamanı, yağ harareti, turbo basıncı…), alüminyum pedal kiti ve altı düzleştirilmiş direksiyon gibi ayrıntılarla öne çıkarılmış.

Üç boyutlu büyük ızgara artık daha belirgin. Farlar da çok şık.

Kalite her zamanki gibi birinci sınıf.

Donanımlar da iyileştirilmiş.

Topmodel RS Q3, 340 HP gücüyle performansta sporcuları aratmıyor.

Direksiyonun altı düzleştirilmiş. Daha fazla alüminyum kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.