JEEP RENEGADE 1.4

Kompakt SUV’da köşe modası

Auto Show - - EDITOR -

Fiat’ın Jeep’i 1.70 m gibi gayet iddialı bir yüksekliğe sahip. Ayrıca pratik bir aracı da oynuyor: Geniş kapılar, yüksek baş mesafeleri, ön koltuk yolcusu için göğüslükte tutamak ve rahat (ne yazık ki kısa minderli) koltuklar. Arka sırada diz mesafeleri biraz kısıtlı kalırken, bagaj hacmi (351-1297 lt) ise sınıf ortalamalarında kalıyor. Ayrıca kapı kolları da ellerinizin kirlenmesine neden oluyor.

Renegade’de sunulan 4 motor da Fiat’tan alınmış. En çok tercih edilecek model ise 1.4 lt’lik benzinli motora, 6 ileri manuel şanzımana ve önden çekişe sahip versiyon (Başlangıç fiyatı 75 bin TL) olacak gibi görünüyor. Sessiz bir makine olan 1.4 lt’lik motor, 1400 kg’lık aracı gayet seri bir şekilde hareket ettiriyor ve 180 km/s’ye ulaştırabiliyor. Yüksek rüzgar gürültüleri ise köşeli yapının maksimum hızı ve tüketimi olumsuz etkilediği anlamına geliyor: Sürüşler sırasında yol bilgisayarına göre 100 km’de 9.2 lt yakıt tükettik. Uzun süspansiyon strokları sayesinde Renegade bozuk yollardaki kötü zemin etkilerini başarıyla emiyor. ESP ise oldukça erken devreye girerek kontrolü eline alıyor. Uygulanan fiyat politikası, en hesaplı seçeneğin 1.4 Limited olmasına neden oluyor.

Dikey ızgara, büyük yuvarlak farlar ve köşeli çamurluklar: Günümüzün birbirine benzeyen SUV’ları arasında hoş bir fark yaratıyor.

Meslektaşımız Joachim Staat

Renegade ile test turunda.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.