Şehrin eğlenceli cücesi

Şehir içi mikro araçların ilginç markalarından olan smart, ürün gamını yenilendi. Yoğun şehir hayatından kolaylıkla sıyrılan ufaklık, yeni otomatik şanzımanıyla da konforu artırıyor, çift kavrama şanzıman ile daha sarsıntısız ve atak sürüşlere imza atıyor

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Yoğun şehir hayatı, yaşamın yoğun temposu… Mercedes mühendisleri, işte bu noktadan hareket ederek, mobiliteyi en rahat düzeye çekmek için yıllardır smart markasıyla uygun bir çözüm sunuyor. Şimdi ise smart ürün gamı baştan aşağıya yenilendi, üstelik dört kişilik forfour modeli de geri döndü.

Şehrin cücesi, makjayla birlikte, görsel açıdan günümüze uyarlanmış, ayrıca şanzıman ve güvenlik gibi konularda da kendini geliştirmiş. Küçük boyutları neredeyse aynı kalırken, minik araç daha da olgunlaşmış olarak karşımıza çıktı. Modern metropollerdeki kalabalık trafik, tüm sürücüler için adeta işkenceye dönüşüyor. Yeni smart ise sahip olduğu yapısı ile bu tarz kullanımları

keyifli hale getiriyor.

Dört kapılı forfour

Dışarıdan bakıldığında size iki hissi aynı anda veriyor: hem büyük hem de küçük. Fazladan iki kapıyı büyüklük ve boyut açısından incelendiğimizde, küçük kaldığı gerçeği hemen ortaya çıkıyor. İç mekana geçildiğinde ise manzara hem yeni, hem de tanıdık geliyor. Yenilik olarak, smart’tan alışkın olduğumuz kontak anahtarı yuvası, artık direksiyon kolonuna yerleştirilmiş. Orta tünelde ise vites kolunun altına yerleştirilen akıllı eşya saklama ceplerine yer açılmış. Oyuncak bir otomobil olmaktan çıkarak, ferah bir iç mekan kullanıma sunuyor. Daha önce Mitsubishi’nin Colt modeli ile ortak çalışılırken, Mercedes şimdi Renault ile işbirliği yapıyor. Yeni smart’ın gelişimi sırasında Twingo ile teknik açıdan işbirliği yapılmış. Zaten bu nedenle de yeni smart modelleri, Renault’nın Slovenya’daki fabrikasında üretiliyor.

İki kapılı smart fortwo’ya göre, dört

Otomobil kullanmayı eğlenceli hale geliyor: fortwo 6.95 m ve forfour 8.65 m’lik dönüş çapları ile manevra işlemini çocuk oyuncağına çeviriyor.

kapılı smart forfour versiyonu 80 cm daha uzun ve 3.49 m’lik toplam uzunluğa ulaşıyor. Uzunluğun artması sürüş karakterine de olumlu olarak yansıyor. Aynı şekilde artan aks mesafesi kullanım konforunu da beraberinde getiriyor. 2 koltuklu versiyona göre daha yumuşak bir tutum sergileyen forfour, 8.65 m’lik dönüş çapı ile manevra sorununu ortadan kaldırıyor. Virajda atak tutum sergileyen, tepkilere anında cevap veren direksiyon sistemi çok başarılı. Bu sınıfta alışılmadık bir durum olmasına karşın, arkadan itişli yapısı ve 999 cc hacme sahip 71 HP’lik motoru bunu mümkün kılıyor. Manuel, 5 ileri şanzıman ile kombine edilen üç silindirli motor, canlı bir tutum sergiliyor. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanması 15.9 sn ve maksimum hızı

151 km/s olarak açıklanıyor.

Güvenlikte Mercedes seviyesi

Standart olarak sunulan ve yüksek süratte savrulmayı engelleyen yan rüzgar asistanı ve ESP standart olarak bulunurken, sürücüyü sesli olarak uyarabilen çarpışma önleme asistanı ve şerit takip yardımcısı gibi sistemler de opsiyonel olarak sunuluyor.

Smart fortwo

Yıllardır yoğun trafikte boy gösteren iki koltuklu fortwo modelinin uzunluğu değişmedi. 2.69 m’lik boyutuna karşın genişliği 10 cm artırıldı. Genişlikle birlikte iç mekan ferahlığının artırılmasının yanında, otomobilin daha dinamik görünmesi de sağlanmış.

Sert yürüyen aksama karşın sakin sürüş

Yeni smart’ın sürüş hissi önceki nesline göre biraz daha farklı. Daha sakin bir tutum sergileyen otomobil, özellikle geniş yapısından dolayı virajlarda daha dengeli. Kısa aks mesafesine karşın virajlarda devrilme kuşkusunu ise sert süspansiyon ve ESP sistemi ortadan kaldırıyor. Yine önceki nesle göre zıplamayı ortadan kaldıran fortwo, artık bu eğlenceyi sadece bozuk zeminlerde veriyor.

Çift kavramalı şanzıman yeni

Smart fortwo modelinin en önemli yeniliklerinden biri otomatik şanzımanı. Mercedes’in çift kavramalı DCT şanzımanı üç silindirli, 71 HP ve 90 HP’lik motorlarla kombine ediliyor. Otomatik şanzıman sayesinde artık eskiden olduğu gibi vites değişimlerdeki sarsıntılar yaşanmıyor. Bu segmentte bir ilk olan çift kavrama sayesinde yeni fortwo gerçek bir otomobil hissi sunuyor. 90 HP’lik turbo motorun 0-100 km/s hızlanma değeri 10.4 sn olarak açıklanırken, maksimum hız 155 km/s. Rakamsal veriler her ne kadar göze az geliyor gibi gözükse de smart’ın misyonunun hızdan çok, şehir içi kıvraklık olduğu unutulmamalı.

Rekor düzeyde kıvraklık

Hızın şehir içinde önemli olmadığı bir tarafa, smart fortwo özellikle başka bir değerle zirvede yer alıyor. Sihirli rakam 6.95 m. Smart fortwo’nun dönüş çapı sadece 6.95 m. Otomobilin sahip olduğu bu muhteşem dönüş çapı ile manevra yapmak çocuk oyuncağı. Kullanım açısından her ne kadar farklı

yollarda bulunmuş olsam da, şehir içindeki bir otopark gezintisini tercih ettim. İnsan inanılmaz eğleniyor. Caddelerde dolaşmaktan çok, beni en çok park manevrasının kolaylığı etkiledi.

Malzeme kalitesi düşündürüyor

Her ne kadar atak, keyifli, kolaylık bir gibi etkenler olsa da sevinç bir yere kadar. Malzeme kalitesi açısından incelendiğinde Mercedes kalitesinin her noktada olmadığı görülüyor. Kısmen Renault’ya ait parçaların görülmesi muhtemelen fiyat baskısını eritmek adına uygulanan bir adım olarak görülebilir. Buna karşın sunulan, opsiyonel dahi olsa da, güvenlik sistemleri insanı keyiflendiriyor. 900 kg ağırlığa sahip otomobilin sunmuş olduğu ortalama 4.2 lt/100 km’lik yakıt tüketimi de yüzleri güldürüyor. Düşük yakıt tüketimi sunmakla beraber, Mercedes yetkilileri Avrupa pazarı için 2016’da elektrikli versiyonu da satışa sunacak. Her ne kadar Avrupa’da bu ay içerisinde satışa sunuluyor olsa da, bizde durum biraz farklı. İki koltuklu versiyonun sadece otomatik, dört koltuklu versiyonun ise manuel şanzımanla, 2015 sonu veya 2016 başında Türkiye’de satışa sunulması hedefleniyor.

Küçük boyutlarına karşın büyük işlere imza

atıyorlar. Arkadan motorlu ve arkadan itiş

sayesinde eğlence had

safhada.

Çok fonksiyonlu direksiyon ergonomik.

forfour ile küçük ailelere de

hitap ediliyor artık.

Küçük boyutlarına karşın

geri görüş kamerası var.

Kalabalık şehrin şampiyonları: fortwo ve forfour her yerde ilerlemeyi sürdürüyor. Navigasyon, detaylı yol bilgisayarı ile büyükleri aratmıyorlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.