F-Type’a 4x4 takviyesi

Auto Show - - GÜNCEL JAGUAR F-TYPE 4X4 -

Jaguar’ın alüminyum sporcusu, akıllı 4 tekerlekten çekiş sistemi ve 6 ileri manuel şanzıman opsiyonlarıyla dinamizm konusunda yeni standartlar koymayı planlıyor.

Motorun kontrolünü tamamen sürücüye bırakan manuel şanzıman, safkan sporcu iddiasındaki tüm otomobillerin olmazsa olmazlarından biridir. Dört tekerlekten çekiş ise yol tutuş ve aktarma kabiliyetini artırarak, sportif karakteri destekleyen bir donanımdır.

Jaguar da bu yöndeki taleplerin farkına varmış olacak ki, 2015 model yılında, alüminyum sporcusu F-Type modellerinde akıllı bir 4 tekerlekten çekiş ve 6 ileri oranlı manuel şanzıman opsiyonları sunmaya başladı. Elektrikli direksiyon ise tüm modellerin standart donanımında yer alacak.

V6 motorlu F-Type’lardaki manuel şanzıman opsiyonuyla sürücü, debriyaj ve vites mekanizması ile benzersiz bir etkileşim sunmayı hedefleyen Jaguar, böylece minimalizme (!) de gönderme yapmış olacak.

Dört tekerlekten çekiş opsiyonu ise aracın genel stilinde herhangi bir değişime neden olmazken, sürüş hassasiyetini artırıyor. IDD (Intelligent Driveline Dynamics) adlı bir kont- rol sistemi, motor, aktarma organları ve arka diferansiyelle entegre olarak çalışırken, tekerlekler arasında optimum tork dağılımı sağlıyor. Tork gerekliliği prensibiyle çalışan sistem, normal kullanımda motor torkunun tamamını arka tekerleklere gönderiyor. Böylece aracın arkadan itişli standart karakteri korunmuş. Arka tekerlekler tutunma limitlerine ulaştığında, elektronik kontrollü merkezi kavrama, torku ön tekerleklere de iletmeye başlıyor. Böylece aracın önden ve arkadan kayma karakterleri iyileşiyor.

Jaguar’ın en sportif modeli, dört çeker tekniğinde de en sportif fakat daha güvenli sürüşü garanti ediyor.

Yepyeni 6 ileri, ZF’in en

yeni tümüyle sportif oranlı manuel şanzımanı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.