CONTINENTAL

Mehmet Akay Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü

Auto Show - - DOSYA LASTİK -

Lastik seçerken doğru lastiği belirlemek çok önemli. Bunun için ilk yapılması gereken, aracın orijinal ebadı üzerine yoğunlaşmak olmalı. Eğer araç için ebat değişikliği yapılacaksa, mutlaka araç üreticisinin önerdiği ebatlar dikkate alınmalı. Doğru ebat belirlendikten sonra mevsimine, kullanım alan ve alışkanlığına göre seçim yapılmalı. Ayrıca lastik seçerken maliyetleri her zaman uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Fiyat olarak kısa vadede uygun görünen bir lastik, uzun vadede güvenlik, performans, uzun ömür ve yakıt tasarrufu gibi farklı kriterler dikkate alındığında verimsiz sonuçlar doğurabilir.

Continental olarak desteklediğimiz ve 2012 yılının Kasım ayında yürürlüğe giren uygulama ile tüketiciler yeni lastiklerin yakıt tasarrufu, güvenlik özellikleri ve sürüş gürültüsü hakkında bilgilenebiliyor. Bununla birlikte otomobil dergileri tarafından gerçekleştirilen lastik testlerinde, etiket uygulaması bünyesindeki 3 kritere ek olarak güvenliğe dair 11 kriter daha değerlendirildiği için, bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bu testler, son kullanıcıya yönelik önemli bir bilgi kaynağı rolünü üstlenmeye devam ediyor.

Bu sebeple özellikle kış koşullarında etikette yer almayan diğer lastik performansı etmenleri de göz önünde bulundurulmalı. Sürücüleri lastik satın alırken lastik testleri, bayi tavsiyesi ve üretici belgeleri gibi alternatif kaynaklara da başvurmalarını öneriyoruz. Continental olarak en iddialı olduğumuz ürünlerimizden biri olan kış lastiğinin üretiminde, tabiatın bize sunduğu zenginliklerden yararlandığımızı ifade edebiliriz. Daha önceki desenlerimizde bal peteğinden yararlanmıştık. Bal peteğinin altıgen çevresine göre tasarladığımız ürünümüzle lastiğin zeminle olan temasını daha da artırmıştık.

ContiWinterContact TS 850’de ise önceki modellere göre fazlalaştırılmış yiv ve kılcal kanallar sayesinde, kristallerin birbirlerine kenetlenmesi ilkesinden yola çıktık. Bu yapı ile aynı zamanda araçların orijinal ekipman olarak kullanıcılarına sunduğu ABS, ESR ve ESP gibi güvenlik donanımlarını da yola iletiyoruz.

Söz konusu kar ve buzlu zemin ise Continental yüksek sürüş güvenliği sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.