Yıldız’da isim değişikliği

İlginç bir karara imza atan Mercedes, 2015 yılından itibaren otomobil modellerinin bir bölümünü ve motor seçenekleri farklı şekillerde adlandıracak.

Auto Show - - GÜNCEL MERCEDES İSİMLERİNDE DEĞİŞİKLİK - Ümit AKKUYU/ALMANYA

Değişim isim seçimleri için de kaçınılmaz bir olgu ve buna markaların model isimlendirmeleri de dahil. Bunun son örneği olan Mercedes, aldığı bir karar doğrultusunda, 2015 yılı itibariyle otomobil modellerinin bir bölümünün ve motor seçeneklerinin isimlerini değiştirecek. Markanın buradaki hedefi ise, yeni strateji kapsamında, tüm modellerin kendi sınıflarına, motor seçeneklerinin ise kendi kısaltmasına göre adlandırılmış olması.

Otomobili ilk üreten ve marka olarak saygın bir konumda bulunan Mercedes, artık otomobillerini ait oldukları sınıflara ve motor seçeneğinin kısaltmasına göre adlandırmaya başlayacak. Mercedes-Benz’in Almanya’da düzenlediği basın toplantısında yeni isimlendirme stratejisini, Daimler AG Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı Ola Källenius ve Pazarlama İletişimi Bölüm Yöneticisi Dr. Jens Thiemer dünya basınına tanıttı.

Yeni strateji kapsamında Mercedes-Benz, SUV modellerin adlandırılmasını efsane modeli G-- Serisi’ni baz alarak yapacak; S-Serisi platformundaki GL artık GLS, E-Serisi platformundaki ML GLE, C-Serisi platformundaki GLK ise GLC olarak adlandırılacak. A-Serisi platformu üzerinde üretilen yeni GLA modeli ise 2014 yılı ortalarında pazara sunulmuştu.

Motor seçenekleri de dahil

Mercedes, otomobillerinin model isimlerinin yanı sıra motor seçeneklerini de farklı şekilde adlandırmaya başlayacak ve bu kapsamda her motor seçeneğinin sadece ilk harfini kullanacak. Kısaca örneklemek gerekirse; doğalgazla çalışan motorların isimleri artık Natural Gas Drive yerine sadece “c” olarak bagaj kapağındaki yerini alacak. Dizel motorlar BlueTEC veya CDI yerine “d”, elektrikli motorlar Plug-In Hybrid veya Electric Drive yerine “e”, yakıt hücreli motorlar F-Cell yerine “f” ve hibrid motorlar ise Hybrid veya BlueTEC Hybrid yerine “h” harfleri ile anılacak.

Mercedes 2015 itibarı ile zengin ürün portföyünü daha kolay ifade etmek

üzere yeniden kategorize ediyor.

Motor seçenekleri artık tek harf ile belirtilecek.

Zengin model ailesini daha kolay düzenlemek adına isimler değişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.