3 yeni model geldi

Geçtiğimiz hafta Türkiye pazarına dört yeni model sunuldu.

Auto Show - - GÜNCEL YENİ MODELLER -

Kapsamlı bir makyaj geçiren Ford Focus, 52 bin 400 TL’den başlayan bir fiyat seviyesiyle pazara sunuldu. Yenilenmiş Focus’ta Trend X, Style ve Titanium olmak üzere 3 donanım versiyonu yer alıyor. 1.6 TDCi dizel motorlu ve yüksek donanımlı versiyonun fiyatı 74 bin 500 TL’ye kadar uzanıyor. Ayrıca Focus ilave opsiyon paketleri de bulunuyor. Örneğin kör nokta uyarı, şerit takip, şeritte kalma, sürücü dikkat takip sistemi gibi birçok elektronik güvenlik sistemini bünyesinde barındıran Tekno Paket’in fiyatı 4 bin 750 TL.

Focus’ta makyaj dış tasarımdan hemen belli oluyor. Daha önce Fiesta’da da kullanılan ve Aston Martin tarzı şeklinde betimlenen, krom çerçeveli büyük ızgara ve yeni optik tasarımları, araca taze bir görünüm kazandırıyor. Benzer şekilde önde ve arkada yeni tamponlar, yeni bir bagaj kapağı ve ince stop grubu 3 yılda satışta olan üçüncü nesil Focus’a tazelik kazandırıyor.

İç mekan tasarımında ise tüketicinin sesine kulak verilmiş, düğme karmaşasına son verilerek belli bir sadeliğe gidilmiş. Üst donanımda 8 inç boyutundaki dokunmatik multimedya ekranı yer alıyor. Ayrıca havalandırma ve diğer kumandalar daha yalın ve kolay kullanılabilir şekilde tasarlanmış, küçük eşyalar için yeni saklama alanları ve yeni bir direksiyon simidi de iç mekandaki değişiklikler arasında.

Makyajlı Focus, elektrikli direksiyon, stabilite programı, dinamik tork kontrolü, proaktif denge sistemi, elektronik fren ön hazırlığı gibi pekçok güvenlik ekipmanıyla donatılmış. Ayrıca çarpışma önleyici, akıllı aydınlatma, park yardımcıları gibi birçok başka teknoloji de paketler halinde satın alınabiliyor.

Focus’ta şimdilik yeni motorlar yok, bir süre daha bildiğimiz motorlarla ithal edilecek. Benzinli cephesinde 1.0 EcoBoost (125 HP) ve 1.6 Ti-VCT (125 HP) yer alıyor. Dizel cephesinde ise 1.6 TDCi motorun 95 HP ve 115 HP’lik versiyonları var. Otomatik şanzıman opsiyonu sadece 1.6 lt benzinli motorla sunuluyor. Focus’un mekanik anlamdaki yenilikleri ise 2015’te gelecek olan 1.5 lt’lik benzinli ve dizel motorlar ile bu motorlarla kombine edilecek olan otomatik şanzımanlar olacak. Ancak tüm serinin tamamlanması için 2015’in ikinci yarısını beklemek gerekecek.

2015’i “Otomobil yılı” ilan eden Ford Otosan, gelecek yıl, Focus’un dışında 9 yeni model daha sunacak. Başta Mondeo olmak üzere, C-Max, Grand C-Max, S-Max, Focus ST, Fiesta ST, Fiesta Red ve Black, Mustang ile lüks versiyon Vignale serisi de Türkiye pazarına sunulacak.

Makyajlı Ford Focus’ta, özellikle önde Aston Martin görünümlü büyük bir ızgara yer alıyor, arkada optikler, bagaj kapağı ve tampon da elden geçirilmiş. Ama en büyük sürpriz, sadeleştirilen iç mekan kumandalarında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.