Zemine sağlam basın!

Soğuyan havalarla birlikte kışa uygun lastik konusu yeniden gündeme geldi. Özellikle de 1 Aralık tarihinden itibaren ticari araçlarda kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu düşünüldüğünde...

Auto Show - - DOSYA LASTİK -

Kış aylarına girdik. Havalar iyice soğudu. Bu da kışa uygun lastik kullanımı konusunun yeniden gündeme gelmesini sağladı. Ayrıca bir önemli durum daha var: 1 Aralık 2014 tarihinden itibaren ticari araçlara kış lastiği zorunluluğu geliyor. Binek araçlar için ise böyle bir zorunluluk olmamasına karşın lastiklerin hava şartlarına verdiği tepkileri bilmek çok önemli.

Araçların yer ile temasını sağlayan lastiklerin önemi bugünlerde daha da ön plana çıkıyor. Havaların soğuması, kar yağışlarının da başlaması araçların yolda güvenle seyir edebilmelerinin önünde bir engel olmaya başladı.

Kanun uyarınca ticari araçların 1 Aralık tarihinden itibaren zorunlu olarak kış lastiğine geçmesi gerekiyor. Zorunluluk olmasa da binek araç sürücülerinin de aynı şekilde güvenle yol alabilmek için kış lastiğine geçiş yapmaları tavsiye ediliyor. Lastik zinciri ise sadece olağandışı durumlarda işe yaradığından, tam anlamıyla uzun vadeli bir donanım değil.

Yaz ve kış lastiğinin hangi dönemde daha iyi sonuçlar verdiğini görmek için ilk etapta lastik yapısının üzerinde durmakta fayda var.

Kış aylarında yaz lastiği kullanımı riskli bir davranış. Çünkü Hava sıcaklığı +7 derecenin altına düştüğünde esnekliklerini kaybeden yaz lastikleri, ıslak, karlı ve buzlu yollarda gereken performansı, kısaca görevlerini tam olarak yerine getiremezler. Yaz lastiklerinin hamuru kışın yeterli sıcaklığa ulaşamadığı için sert kaldığından frenleme ve yol tutuş zayıflar.

Lastiğin görevleri ve yapısı

Lastiğin görevleri arasında, aracın ve yükün ağırlığını taşımak, darbeleri emmek, yol tutuşa katkıda bulunmak, fren yapmak, araca yön vermek, motorun gününü yola aktarmak ile yakıt tüketimini ve gürültü emisyonunu azaltmak gibi konular yer alır.

Tüm bunları gerçekleştiren lastiğin yapısını oluşturan bölümleri; desen/taban, kuşaklar, karkas, topuk ve yanak olarak ayırmak müm- kün. Lastiğin deseni yola tutunmayı sağlar ve hız performansını etkiler, karkası korur ve ses seviyesini belirler. Aynı zamanda su tahliyesi yaparak suda kızaklamayı önler. Kuşaklar, boyutsal kararlılığı temin eder ve yanal kuvvetleri dengeler, dönüşlerde hakimiyet sağlar. Tabanın yola stabil basmasını ve yola tutunmasını da sağlayarak hız performansını garanti eder. Karkas yapı ise, içerideki basınçlı havayı tutar ve kuvvetleri dengeler, esneyerek süspansiyon etkisi yapar ve darbeleri emer. Topuk, aracın ve yükün ağırlığını taşımaya yardımcı olur. Lastiğin janta oturmasını ve sabitlenmesini ve havanın sızmamasını sağlar. Yanak ise, karkası ve topuğu koruyarak lastiğin yaşlanmaya ve yorulmaya karşı dirençli olmasını sağlar.

Lastik kullanımında dikkat edilmesi gereken konuların başında, şişirme basınçları gelmektedir. Lastik basıncı, ürün kataloglarında ve araçların kullanım kılavuzlarında yol ve yük şartlarına göre öngörülen şişirme değerlerinde olmalıdır. Lastik basınçları, en az 15 günde bir, düzenli olarak ve yedek lastik dahil olmak üzere, lastikler soğuk iken kontrol edilmelidir. Öngörülenden düşük veya yüksek basınçlar, lastiklerde ömür kısalmasına ve hizmet dışı bırakabilecek hasarlara neden olur.

Hayati önem taşıyan diğer bir konu da lastik diş derinlikleridir. Diş derinlikleri yaz lastiklerinde 3 mm, kış lastiklerinde ise 4 mm’nin altına düştüğünde lastiklerin yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü diş derinliği düşük olan lastikler yola iyi tutunamaz ve fren performansı da zayıflar. Diş derinlerinde yasal sınır ise 1.6mm’dir.

Lastik etiketleri, lastiklerin yakıt verimliliği (dönme direnci), ıslakta tutunma ve dış sesi hakkında bilgilerin görülmesini sağlamaktadır. AB Lastik Etiket Yönetmeliği’ne göre dönme direnci, otomobil ve hafif ticari araçlarda A’dan (en iyi derece) G’ye (en kötü derece) kadar dereceler halinde ifade ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.