Çocuk koltukları

Amerikan Otoyol Güvenlik Kurumu adlı testi kuruluşu IIHS’in son yaptığı testin konukları araçlar yerine çocuk koltukları oldu.

Auto Show - - GÜVENLİK IIHS ÇOCUK KOLTUĞU TESTİ -

Çocukların trafikteki güvenliklerini artırmakta en etkili ürün olan çocuk koltukları, bu yıl IIHS’in test konusu oldu. Teste bu yıl ABD’de satışa sunulan 41 koltuk konuk edildi. IIHS, çocuk koltuğu testlerindeki derecelendirmeyi En İyi, İyi, Kontrol Edilmeli ve Tavsiye Edilmez olarak kategorize ediyor. Ölçüm olarak ise çocuk mankenin oturma düzeninde koltukta nasıl yer aldığının yanında, üç noktalı kemerin kalça ve omuz bölgesinde nasıl durduğu inceleniyor. Yani burada değerlendirilen çarpışma güvenliği değil, çocuğun oturma pozisyonun kendisi. “En İyi” derecesi, koltuğun her türlü otomobil, minivan ve SUV’da kullanıma uygun olduğu anlamına geliyor. “İyi” derecesine sahip koltuk neredeyse her türlü binek araçta kullanılabiliyor. “Kontrol Edilmeli” değerlendirmesi ise, kemerin omuz ve bacak üstü konumlanmasına bakıldığında, çocukların boyuna ve aracın durumuna göre farklı (tutarsız) sonuçların elde edildiği anlamına geliyor.

Emniyet kemeri sendromu

IIHS 2014 yılında satışa sunulan çocuk koltuklarından 41 tanesi teste tabi tutuldu. Bunların arasından sadece 3 tanesi “Tavsiye Edilmez” notunu aldı. Aslına bakılırsa bu, kesinlikle iyi bir oran. Bu yıl satışa sunulan Diono Olympia, Diono Pacifa ve Kids Embrace Batman isimli koltuklar ise başarısız olan adaylardı. Diono Olympia ve Diono Pacifa’da emniyet kemeri, çocuğun yüzünü kapatır hale geliyor. Batman koltuğu ise kalça kısmında yetersiz kalmasıyla başarısız oldu.

Yanlış koltuk seçimi yapılmış 4-8 yaş grubu çocuklar, çarpışma anında, doğru koltukta oturan çocuklara göre yüzde 45 oranında daha fazla yaralanma tehlikesi ile karşı karşıya. Yanlış koltukta oturtulan çocuklarda, emniyet kemeri sendromu olarak adlandırılan omurga yaralanmaları ve iç organ hasarları meydana gelebiliyor.

Diğer sonuçlar ise şöyle: 27 koltuk “En İyi”, 3 koltuk “İyi”, 8 koltuk “Kontrol Edilmeli”.

IIHS koltukta nasıl oturulduğuna bakmanın yanında emniyet kemer düzenine de önem veriyor.

41 aday koltuktan 3 tanesi

başarısız oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.