OTOMOTİV RENK TERCİH RAPORU

Kıyafetlerde olduğu gibi otomobil müşterileri de renk modasını takip ediyor. Bakalım bu yılın yükselenleri hangi renkler.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Güncel renk trendleri

Axalta Boya Sistemleri, Küresel Otomotiv 2014 Renk Popülarite Raporu’nu açıkladı. Bölgesel otomotiv pazarındaki renk tercihlerini izleyen rapor Axalta’nın gelecekte imal edilecek araçlarda kullanılacağını öngördüğü otomotiv renkleri olan Renk Matrisini tanıtıyor.

Önümüzdeki bir kaç yılın trendlerine ışık tutacak olan bu yılın tahminleri küresel otomotiv pazarını etkileyecek geniş renk tipi çeşitlerini içeriyor. Buna göre gelecekteki trendler, mat tonlar, parlak renkler, yumuşak tonlu versiyonlar ve koyu gölgeler olmak üzere dört grubu öne çıkartıyor. Renk matrisinde, ince veya kalın metalikler, solidler, kalay kaplama, üç kat kaplamalar ve sedef şeklindeki çeşitler de gösteriliyor.

Beyaz 4 yıldır zirvede

Dünya renk verileri yüzde 29'luk oranıyla beyazın dört sene üst üste araçlarda en çok tercih edilen renk olmaya devam ettiğini gösterdi. Buna karşın her biri yüzde 1 artan kırmızı, mavi ve sarı renk de geri dönüş işaretle- ri veriyor. Siyah ise yüzde 19'luk oranıyla pazarda hala kuvvetli olmasına rağmen geçen yıla oranla yüzde 1’lik düşüş gösterdi.

Asya

Beyaz yüzde 30’la ciddi bir orana sahip ama en yüksek kullanım yüzde 34 ile Güney Kore’de. Siyah tercihi hafif bir düşüş gösterse de yüzde 19’luk oranla ikinci sıradaki yerini korudu. Siyah yüzde 24’lük oranla Çin’deki lüks araçlarda en popüler renk olurken mavi Japonya’da Asya’daki tüm diğer ülkelerde olduğundan daha popüler.

Kuzey Amerika

Beyaz yüzde 25'le zirvede yer alırken Kuzey Amerika'da diğer ülkelere göre daha popüler olan kırmızı yüzde 3’lük artış gösterdi. Bu yıl beyaz, gümüş ve siyah yüzde 1 dü- şüş yaşarken en popüler renk inci dokulu boyalar.

Güney Amerika

Beyazın yüzde 27 ve gümüşün yüzde 25 oranlarıyla kuvvetli şekilde tercih edilmesi açık renklerin en popüler olduğunu gösteriyor. Siyah yüzde 12 ile üçüncü sırada. Kırmızı bu sene yüzde 1 artarak yüzde 11'e ulaşmış.

Avrupa

Avrupa yollarında en çok mavi araç gezmekte olup, ana ilgi açık ve orta tonlarda.

Mavideki en büyük artışlar kompakt/spor ve orta sınıf çok amaçlı araç olan MPV kategorilerinde görüldü. Gümüş bu sene de düşüşünü sürdürürken, beyaz yüzde 2 geriledi. Yeşil renk yüzde 1 popülerlikle araç müşterilerinin hiç dikkatini çekmeyen bir seçenek.

Asya pazarında en çok tercih edilen renk beyaz.

Diğer renkler arayı kapatırken Avrupa farklı bir yol izliyor.

Kuzey Amerika’da beyaz, birinci tercih olmasına rağmen düşüş

oranlar düşüşte.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.