MERCEDES CLA SHOOTING BRAKE

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Shooting Brake kompakt sınıfa indi

Zengin motor seçenekleri ile farklı kullanım amaçlarına imkan tanıyan Shooting Brake aynı zamanda çok zarif bir otomobil.

Mercedes’in kompakt sınıftaki temsilcisi CLA modeli, elit stationa dönüşüyor. Yeni versiyonun standart CLA ile arasındaki en belirgin fark bagaj kapağı: Daha eğik bir yapıya sahip ve tavanın coupe tarzı çizgisini devam ettiriyor. Bagaj kapağının üzerinde ise bir tavan spoyleri yer alıyor. Diğer bir farklılık ise, tavan yüksekliğinin 3 mm daha fazla olması. Teknik açıdan ise CLA Coupe ve CLA Shooting Brake birbirleriyle aynı otomobiller.

Arka sırada daha ferah baş mesafesi

Uzunluğu kardeşi ile aynı (4630 mm) olmasına rağmen Shooting Brake daha fazla bagaj hacmi sunuyor. Standart haliyle 495 lt olan hacim, arka koltuklar dik konumuna getirildiğinde 595 lt’ye, arka koltuklar tam yatırıldığında ise 1354 lt’ye ulaşıyor.

Artan bagaj hacmin yanında arka koltuk yolcuları için de olumlu gelişmeler bulunuyor. Shooting Brake tasarımı sayesinde genişleyen iç mekanda örneğin tavan yüksekliği 4 cm artmış. Artan yükseklik ve arka koltuklara biniş-inişlerin rahatlatılması ferahlık hissini iyileştirse de, diz mesafeleri açısından değişen bir durum yok.

CLA Shooting Brake satışa çıktığında, özel olarak sınırlı sayıda üretilen OrangeArt Edition serisi de bulunacak. Bu seride göze batan turuncu renkli detaylar hemen dikkat çekiyor. Ayrıca araçta, 18 inçlik AMG jantlar, ön ve arka tamponda turuncu renkli çıtalar ve bi-xenon farlar yer alıyor. Diğer bir seçenek ise CLA Shooting Brake AMG Line. Bu versiyonda araç alçaltılırken 18 inçlik AMG jantlar, spor direksiyon, spor koltuklar ve çift egzoz çıkışına yer verilmiş.

Diğer donanım seçeneği olan Urban’da ise çift egzoz çıkışı, çok fonksiyonlu sahip deri direksiyon, farklı renk seçeneklerine sahip koltuk dikişli spor koltuklar bulunuyor.

Güvenlik üst seviyede

Collision Prevention Assist Plus adlı güvenlik sistemi, CLA Shooting Brake’in standart donanımında yer alıyor. Yeni sistem önceki çarpışma önleyici sisteme ek olarak, daha gelişmiş bir otomatik fren yeteneğine sahip. Sürücünün olası bir çarpışmaya görsel ve işitsel uyarılara rağmen tepki vermediğini tespit ettiğinde sistem, aracın hızını önceden düşürüp tehlikeyi önleme yoluna gidiyor. Sistem aracın hız durumuna uygun olarak fren dozajını ayarlayabiliyor.

3.9 lt/100 km’lik tüketim

CLA Shooting Brake’de ilk etapta ikisi dizel ve üçü benzinli olmak üzere toplam beş motor seçeneği bulunacak. Benzinli seçenekleri 122 HP’lik CLA 180, 156 HP’lik CLA 200 ve 211 HP’lik CLA 250 oluşturuyor. Bunlardan CLA 250, isteğe bağlı olarak 4 tekerlekten çekişli (4Matic) olarak da satın alınabilecek. Eylül 2015 tarihinde ise 4 tekerlekten çekiş sistemi, iki dizel motor için de sunulmaya başlanacak: CLA 200 CDI 4Matic ve CLA 220 CDI 4Matic. 2.1 lt hacme sahip 136 HP’lik CLA 200 CDI 300 Nm tork üretiyor ve fabrika verilerinde yakıt tüketimi 3.9 lt/100 km olarak açıklanıyor. Aynı hacme sahip dizel motorun bir üst versiyonu olan CLA 220 CDI ise 177 HP gücünde olacak.

Zarif arka tasarım geniş yükleme alanı da sağlıyor. Cam tavan ise iç mekana ferah bir hava katıyor.

136 HP gücündeki dizel motor seçeneği ile ekonomik değerlere imza atıyor.

Standart güvenlik donanımları genişletildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.