NOVITEC MASERATI GHIBLI

İtalyan Maserati modellerini daha dinamik hale getiren Novitec Tridente, Quattroporte modelinin ardından Ghibli’yi de ele aldı. Ghibli’nin en güçlü versiyonunu 476 HP’ye kadar çıkaran Novitec, diğer motor seçeneklerini de unutmadı. Ümit AKKUYU

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Böyle Maserati görmediniz

Adını Maserati otomobilleri ile duyuran Tridente tuning firması, son imzasını Ghibli ile atıyor. N-Tronic işlemi sayesinde motor gücünü 476 HP’ye kadar çıkaran mühendisler, ayrıca diğer benzinli ve dizel motor seçenekleri için de çözümler sunuyor. Dört kapılı sedana 22 inçlik jantlarla daha etkin bir görünüm verilmesinin yanında, karosere uygulanan karbon parçalarla dinamizmi de artırıyor. Jantlara uygun ayarlanan yürüyen aksam sayesinde süpersporcu, daha atak bir kullanım sunuyor.

Ghibli’nin dizel motor seçeneğinin çokça tercih edilmesinden dolayı Novitec 3.0 lt’lik 6 silindirli motorun gücünü de 47 HP artırdı. N-Tronic sistemi sayesinde de 80 Nm’lik tork artışı sağlandı. Dizel motor, 322 HP’lik gücün yanında artık sürücüsüne 2.200 d/d’den itibaren 680 Nm tork değeri de sunuyor. Otomatik, 8 ileri oranlı şanzıman ile kombine edilen motorun birlikteliği sonucunda 0-100 km/s hızlanma değeri de standart versiyona göre 0.7 sn iyileştirilerek 5.6 sn’ye çekiliyor. Performans değerlerinde elde edilen başarıyla paralel şekilde, yakıt tüketimi de aşağıya çekildi.

Novitec 250 HP’lik diğer dizel motor seçeneğinin gücünü de performans modülü ile 301 HP’ye çıkartıyor. Aynı şekilde tork değeri de artış göstererek 680 Nm’ye çıkarıldı. Arkadan itiş veya dört tekerden çekiş sistemine sahip çift turbolu V6 benzinli motorlar için ise güç artırma işlemi uygulanıyor. Püskürtme ve ateşleme için yeni kalibre edilen N-Tronic yönlendirme modülü de kullanılmış.

En güçlü versiyon

Arkadan itiş ve dört tekerlekten çekişe sahip en güçlü versiyon Ghibli S’in gücü 410 HP’den 476 HP’ye çıkarıldı. 90 Nm’lik tork artışı ile birlikte çift turbolu motor artık 640 Nm üretir hale getirildi. Dört tekerlekten çekişli S Q4’ün 0-100 km/s hızlanması 4.4 sn olarak açıklanırken, maksimum hızı ise 284 km/s’den 294 km/s’ye çıkarıldı.

Süpersporcunun etkileyiciliğini görsel anlamda artırmak için, dev boyutlara sahip, NM1 isimli 22 inçlik jantlar kullanılmış. Beş adet çift kollu jantlar gümüş, mat siyah, titanyum ve üst kısmı titanyum ile parlatılmış olarak dört farklı renk seçeneği ile sunuluyor. Ön akslarda yüksek performanslı, 255/30 ZR 22 ebadına sahip Pirelli P Zero lastikleri kullanılmış. Arka akslarda ise 315/25 ZR 22 ebadındaki geniş lastikler yer alıyor ve bu hormon takviyeli Maserati Ghibli’nin çamurluklarını dolduruyor.

Novitec, yüksek performans sunan bu lastiklere uygun bir yürüyen aksam da sunuyor. Yüksekliği ayarlanabilen süspansiyon sistemi tüm arkadan itişli versiyonlarda kullanılıyor. Süspansiyon ayarının yanında, amortisörler de sürücünün sürüş şekline uygun hale getiriliyor. Dört tekerlekten çekişe sahip S Q4 modelinde ise yaylar yaklaşık olarak 35 mm kadar alçaltılıyor.

Ghibli’yi görsel açıdan bir şölene çevirmek için Novitec tasarımcıları, karoser parçalarında karbon malzemelere de yer veriyor.

Ön tamponda yer alan ön spoylerin yeniden tasarlanması, görünümü iyileştirilmesinin yanında, yüksek hızlarda ön aksa uygulanan basıncı da optimize etmiş. Karbon marşpiyeler ise bu zarif sporcuyu, daha basık ve uzun gösteriyor. Arka spoyler sayesinde bagaj kapağı da daha etkin şekilde ortaya çıkmış. Bu sayede aerodinamik yapı daha da iyileştirilmiş.

Maksimum hız 284 km/s, 0-100 km/s

hızlanma 4.4 sn.

476 HP’nin karşılığı dörtlü egzoz çıkışı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.