FIAT 500X

Fiat, ürün gamına eklediği 500 ailesinin yeni üyesi 500X'i Balocco Pisti’ndeki dünya lansmanında tanıttı. Teknolojisi, donanım özellikleri ve tasarımıyla yepyeni bir model olan 500X, 2015 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'de satışa sunulacak.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Fiat 500 ailesine “X” imzası

Hem şehir hem doğaya meraklı kullanıcıların beklentisine cevap verecek olan 500X, 9 ileri tam otomatik şanzıman seçeneğini sunan ilk Fiat modeli olma özelliğini de taşıyor. Çift kavramalı 6 ileri otomatik şanzımanla da satışa sunulacak olan 500X, ilk etapta 1.6 lt MultiJet II 120 HP, 1.6 E-Torq 110 HP ve 1.4 lt MultiAir 140 HP motorlar ile Tükriye pazarındaki yerini alacak. Kısa süre içerisinde 140 HP’lik benzinli motorun çift kavramalı versiyonu ve 1.4 lt MultiAir 170 HP 4x4 benzinli motor seçeneği 9 ileri otomatik vitesli şekilde satışa sunularak, kendi sınıfında en zengin motor gamına sahip modeli olacak.

500X’in sunduğu ZF tarafından geliştirilen 9 ileri oranlı tam otomatik şanzıman, hem Fiat’ta hem de bu sınıfta bir ilk olma özelliğine sahip. Manuel kullanıma da izin veren bu şanzıman, seri hızlanmalar ve sarsıntısız vites değişimleri ile konforlu bir sürüş sunarken, geniş dişli oran dağılımı ile de optimum devir aralığında çalışıyor. 1.4 lt MultiAir 170 HP 4x4 benzinli motora ve 9 ileri otomatik şanzımana sahip versiyon 2015 yılının 2. çeyreğinde ülkemizde satışa sunulacak. Türkiye satış fiyatı henüz açıklanmayan Fiat 500X, standart gövde tipinde 4x2, Cross gövde tipinde ise 4x4 veya 4x2 Traction+ çekiş sistemlerine sahip versiyonlarla satılacak.

500X, Fiat’ın tasarım merkezi Centro Stile’de tasarlanıp, Melfi’deki SATA Fabrikası’nda üretildikten sonra, farklı yaş gruplarındaki müşterilere hitap ederek İtalyan tasarımının bakış açısını ortaya koyuyor. Şık hatlarıyla dikkat çeken 500X, küçük kardeşi 500'ün stil öğelerinden vurgular taşıyor ve C seg-

menti hatchback otomobillere eşdeğer boyutları ve dingil mesafesiyle iç mekanda ferahlık ve konfor sağlıyor. İlk etapta 500X, Pop ve Popstar modelleriyle eğlenceli ve aktivitelere önem verenlere, Cros Plus modeliyle ise offroad sevenlere hitap edecek.

Modlar arası yolculuk

Motor, fren, direksiyon ve şanzıman ayarlarına müdahale edebilen “Sürüş Modu Seçici” 3 farklı sürüş modu arasında seçim yapmanıza izin veriyor. 500XW, Auto (optimum yakıt tüketimi ve konfor), Sport (maksimum performans) ya da All Weather (zorlu yol ve hava koşullarında maksimum güvenlik) modlarıyla her türlü sürüş şartına uyum sağlıyor. Cross versiyonunda ise “All Weather” modunun yerini “Traction” modu alıyor. Bu mod kullanıcısına off-road deneyimi yaşamasını sağlıyor. Fiat, yakıt giderlerini yüzde 16’ya kadar düşüren ve karbondioksit emisyonunu azaltan eco:Drive sistemi ve interaktif kullanıcı kılavuzuyla bakım ve acil durumlarda yardımcı olan my:Car hizmetini de bu araçta kullanıcılarına sunuyor.

Yol tutuş ve teknolojiler

Fiat 500X, sahip olduğu tam bağımsız arka süspansiyonu sayesinde; yol tutuş ve konfor arasında iyi bir denge yakalıyor. ESP, 6 havayastığı, yokuş kalkış desteği, viraj içini aydınlatan sis farları gibi özelliklere ek olarak araçta, isteğe bağlı olarak adaptif hız sabitleme sistemi, çarpışma önleme sistemi, şerit takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi teknolojiler ile yarı-otonom bir sürüş imkanı da sağlanıyor. 5 inç veya 6.5 inç olarak tercih edilebilecek dokunmatik U-Connect bilgi ve eğlence sisteminde ise bluetooth bağlantısı, Aux girişin, USB ve SD portları ile sesli komut özellikleri standart olarak yer alıyor. 5 inçlik U-Connect sisteminde TomTom navigasyon özelliği de bulunuyor.

Sürüş izlenimi

Fiat 500X’i, Torino'dan Balocco’daki test pistine kadar şehir içi yol şartlarında kullanma fırsatımız oldu. Yavaş hızlarda motor sesinin içeri girerken, yüksek hızlarda tam tersine içeride ses olmaması beni şaşırttı. İç mekan genişliğiyle ferah, bilgi-eğlence sistemi sayesinde keyifli bir yolculuk yaptık. Dokunmatik ekranın dikkat dağıtmadan takip ediliyor olması benim için büyük bir artı. Direksiyonun üzerindeki tuşları kullanmak alışkanlık gerektiriyor. Ancak ben yaklaşık 2.5 saatlik sürüş sırasında bunu başaramadım. Koltuk tasarımlarıyla da dikkatimi çeken 500X, iç mekanda kullanılan malzeme kalitesiyle beğenimi kazandı. İtalyan tasarımını her detayında bulabileceğiniz model, hem sevimli hem agresif hatlarıyla her türlü kullanıma uyum sağlıyor. Dış tasarımda yuvarlak hatlar agresif hale getirilirken, sevimli genel hava korunmuş.

Tasarım agresifleşirken, sevimli hatlar da korunmuş.

Her türlü yol şartlarına uyum sağlıyor.

Mod seçimleri bu kumandadan yapılıyor.

Ekran takibi çok rahat yapılıyor.

Ferah bir iç mekana sahip.

Gösterge tasarımı da sevimli.

Koltukların yapısı konforlu seyahat etmeniz için tasarlanmış.

Eşya gözlerinin sayısı ve

kullanışlılığı yeterli.

İtalyanların attığı imza.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.