VW AMAROK 2.0 TDI 2WD

VW Amarok’a sadece baktığımda bile onunla her şeyin üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum. İki tekerlekten çekişli versiyonuyla da bu düşüncem değişmedi.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Güç seninle olsun

Bu tip araçları kim iki tekerlekten çekişli olarak satın almak ister hep merak etmişimdir. Onların benim için en büyük artısı 4x4 sistemleriyle güven veren karakterleri. Fakat burada benim fikirlerim galiba genelden biraz farklı. Çünkü VW bu aracın önden çekişli versiyonunu satışa sunduğunu duyurdu ve benim sistem yine rafa kalktı. Demek ki bu tip otomobilleri bu sistemle satın almak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Yoksa pazarlama departmanları neden böyle bir topa girsin ki?

Neyse, anlatmaya çalıştığım gibi, bu otomobil test parkına geldiğinde biraz temkinli yaklaştım. Çünkü onun bugüne kadar hep başarılı dört tekerlekten çekiş sistemine sahip versiyonlarının testlerini yapmıştım. Fiyat listesine baktığım zaman iki tekerlekten vazgeçmenin 14 bin TL’ye yakın bir fiyat indirimi kazandırdığını görüyorum. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan versiyon 90 bin TL’ye satılırken, önden çekişli versiyonun fiyatı 77 bin 270 TL’den baş- lıyor. İşte burada, pazarlama ekiplerinin önden çekişli versiyonu neden bu kadar çok istediğini daha iyi anladım. Gerçekten de çok önemli bir fiyat avantajı.

Tasarım açısından Amarok benim sevdiğim detaylara sahip olan bir pikap. Sınıfının en iyi görünen aracı bu diyebilir miyim tam emin değilim ama bu iddialı göründüğü gerçeğini değiştirmiyor. Kendine güvenen kaslı ve yüksek yapısıyla başta da söylediğim gibi “benimle her türlü engelin üstesinden gelirsin” diye haykırıyor. Ancak bu tasarım arka tarafa geçildiğinde yerini sıradan bir görünüme bırakıyor. Rollbarlar ile

VW Amarok’u daha önce dört tekerlekten çekişli olarak kullandığımdan, yeni halini biraz yadırgadım. Elbette 4x4’ün karakteri daha iyi, ama sürüşlerin ardından iki çeker versiyonuyla da beklediğim başarıyı sergilediğini gördüm. Özellikle de güçlü hissettiren yapısı onun için çok önemli bir artı.

biraz çekicilik kazansa da, bölümün sıradan görünmemesi için başka şeyler de yapılması gerekiyor.

Yaşam alanına geçtiğimdeyse beklediğim genişliği zorlanmadan buldum. Yüksek yapısı nedeniyle yaşam alanına geçişler biraz zor olsa da sonunda buna değiyor. Genişlik ve kullanışlılık açısından bu alanı paylaşan herkes rahat ediyor. Yaşam alanıyla ilgili olarak söyleyebileceğim en önemli olumsuzluk ise, dış tasarıma uygun, yani biraz daha dikkat çekici detayların olmaması. Özellikle tutamaklar gibi detayların daha pikap tasarımında olması gerekirdi. Bunun yanında arkada yolculuk yapanlar özellikle çukur geçişi bol olan yerlerde zıplamalar nedeniyle sıkıntılı anlar yaşayabilir.

Sürüş karakteri açısından bazı yerlerde dört tekerlekten çekişin gücünü gerçekten de fazlasıyla aradım. Ama bunu daha önce bu aracı dört tekerlekten çekişi kullanarak test eden biri olarak söylüyorum. Bu psikoloji ile ona aynı şekilde davranıp biraz zorladım diye düşünüyorum. Bunu bir kenara bırakarak onu ilk kez test ediyormuşum gibi kullandığım zaman beklediğim ne varsa yaptı. Hafif arazi şartlarıyla çok iyi bir şekilde başa çıktı. Derin çukur geçişlerini de rahatlıkla yaptı. Hatta bazı yerlerde gösterdiği kabiliyetiyle bana da “evet, bu aracı ben de önden çekişli olarak satın alabilirim” diye düşündürdü.

Elbette burada motor kaputunun altında yatan 2.0 lt 180 HP’lik dizel motorun payını da göz ardı edemem. Yüksek torkuyla bu dizel makine onun engellerden kurtulma kabiliyetini artırırken, otoyol kullanımlarında da sorun yaşamanızı engelliyor. Hatta hızlı otoyol kullanımlarında ortaya koyduğu performans oldukça iyi: Tabi ki çok sert rüzgarlarla karşılaşmadığınız sürece… Otomatik şanzımanla kullanım sırasında tüm görevi ona bıraktığım zamanlarda bir sıkıntı yaşamadım. Fakat bazı yerlerde şanzımanın manuel olmasını istedim. Bu benim fikrim, çünkü bu tip araçları manuel şanzımanla daha rahat kullanabilen biriyim. Bu araçla ilgili en önemli sıkıntıyı ise şehir kullanımlarda yaşadım. Heybetli yapısı ve geri görüş kabiliyetinin az olması nedeniyle şehir içinde kullanırken rahat edemedim.

İki tekerlekten çekişi kullanmaya başlamasıyla birlikte VW Amarok önemli bir fiyat avantajı yakaladı.

Yaşam alanında bu aracın karakterini yansıtan daha fazla detaya yer verilmeliydi.

Göstergeler kullanım sırasında kolay takip edilen VW’nin alıştığımız detaylarından.

Kumanda elemanları rahat kullanılan yapıya sahip.

Tasarım detayları da oldukça heybetli görünüyor.

Arka tarafta yolculuklar biraz sıkıntılı.

Yük taşımak onun için hiç sorun değil.

Sürüş pozisyonu da güven veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.