PORSCHE CAYENNE S E-HYBRID

Yeni hibrid sistemiyle Cayenne, artık 36 km sadece elektrikle ilerleyebiliyor.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Tutumlu dev

Hiç! Neredeyse hiç ses yok! Normalde kontak anahtarı çevrildiğinde 6 ve 8 silindirli motorlar vahşi bir şekilde uyanır. Ancak bu kez iç mekanın sessizliğini bozan tek şey saatin tik takları. Porsche artık yüksek tüketim bağımlılığından da kurtuluyor: Bundan böyle markanın yeni arazi aracı, 100 km’de 3.4 lt yakıtla (teoride de olsa) yetinebilecek. Bu da Cayenne Plug-in-Hybrid’i, sınıfının en temiz SUV’u haline getiriyor.

Direksiyondaki bu sessizlik Porsche sürücüleri için kesinlikle alışılmadık bir durum. İnsan, havalandırma sisteminin bir anda ne kadar gürültülü gelebileceğine inanamıyor. Ancak hibrid SUV’un sükuneti, aslında fırtına öncesindeki sessizlik gibi bir şey. Çünkü elektromotorun 95 HP’lik gücü ve özellikle de 310 Nm’lik yüksek torku, Cayenne’in içten yanmalı motor olmadan da gayet canlı bir araç olmasını sağlıyor: Tramvay yerine hızlı tren gibi! Diğer hibridlerde sadece elektrik gücüyle ilerleyebilmek için gaz pedalına yavaşça basmak gerekirken, Porsche sürücüsü alıştığı gibi basabiliyor ve araç 125 km/s’ye kadar hızlanıyor.

Ancak gerçek Porsche dünyası sadece biraz ötede. Gaz pedalına sonuna kadar basıldığında bir anda 6 silindirli motorun homurtuları duyulmaya başlıyor. İçten yanmalı motor ve elektromotorun toplam sistem güçleri 416 HP’ye, maksimum torkuysa 590 Nm’ye tırmanıyor. Bu sayede bu büyük SUV, 5.9 sn içinde 100 km/s’ye ulaşıp, 243 km/s maksimum hız yapabiliyor.

Peki ya fiyat? Hala yüksek ama şimdiye kadarkinden daha uygun. Yeni teknolojiyi desteklemek isteyen Porsche, aküleri şehir şebekesinde de şarj edilebilen hibrid Cayenne’i, güncel konvansiyonel hibrid kardeşinden 1000 Euro daha ucuza, yani 82 bin Euro’ya (Almanya’da) satacak. Yeni sistemle birlikte mühendisler akü kapasitesini 5 katına çıkararak, aracın 36 km sadece elektik gücüyle ilerleyebilmesini de sağlamışlar.

Yeni dünya: Porsche’de şarj için priz girişi! Cayenne’in burun tasarımı kardeşi Macan’ı andırıyor.

Makyajla birlikte Porsche, Cayenne’in kaba arka tasarımını iyileştirmiş.

Yeni değerler: Ortadaki göstergede enerji akışları takip edilebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.