En ince ayrıntıya kadar

Sayılarla 2014 Altın Direksiyon: 4 araç sınıfı, 22 ülkeden 7 jüri grubu; 53 test pilotu, 56 yenilik, 1000’den fazla test sürüşü, 15.000 km test sürüşü...

Auto Show - - YARIŞMA ALTIN DİREKSİYON 2014 -

Balocco/İtalya’daki Fiat/Pirelli Test Pisti’nde her şey heyecan verici. Bazı araçların fren diskleri sigara yakabileceğiniz, bazılarının motor kaputlarıysa yumurta pişirebilecek kadar sıcak. Kiminin lastikleri kaşar peyniri gibi erimiş durumda.

Yarış pilotları testlerini tamamlayıp araç toplanma merkezine döndüklerinde, yanmış lastikler, ısınmış debriyaj balataları, fren tozları… Birçok şey yanık kokuyor. Hem de 53 jüri üyesinin en hızlıları test sonunda aracı soğutmak bir de yavaş tur atmış olmalarına rağmen... Aslına bakılırsa yarış pilotları “soğutma turu” demeseler, normal insanların bunu anlamaları neredeyse imkansız. Çünkü yavaş giderlerken bile normal sürücülerden iki kat hızlılar. Açıklamayı Walter Röhrl yapıyor: “Soğutma diyoruz çünkü, yol rüzgarını kullanıyor ve mümkün olduğunca az fren yapıyoruz.” Yani asla “gaza daha az basıyoruz” demiyor.

Diğer jüri üyeleri ise, test konuları dinamizm olmadığından, araçları daha yumuşak kullanıyor. Örneğin tasarımcılar karoserin genel yapısı ve iç mekan disiplinlerini test ediyor. Teknik adamlar işçilik kalitesi, tüketim ve çevrecilik konularını değerlendiriyor. Yayın yönetmenleri asistan sistemler, donanım ve fayda/maliyet oranlarını, ünlüler konfor, iç mekan genişlikleri ve değişkenlik konularını, bilgi-eğlence uzmanları ise navigasyon, multimedya ve telefon, uzun yol kullanıcıları ise uzun yola uygunluk, kullanışlılık ve görüş özellikleri konularını puanlıyor.

Her jüri grubunun puanlama kitapçıklarında 5’er adet değerlendirme başlığı bulunuyor. Yani 7 jüri grubu toplam 35 başlıkta değerlendirme yapıyor. Değerlendirmelerde sınıfının en iyisine 5, en kötüsüne ise 1 olacak şekilde notlandırma yapılıyor.

Uzmanlar, 4 sınıfta 5’er adet otomobili değerlendiriyor. Bu otomobiller ise Auto Bild Grubu dergileri ve Bild am Sonntag Gazetesi’nin okurlarından en çok oy alan otomobiller oluyor. Diğer taraftan finalistlerden biri teste katılamadı, çünkü Ford, lansman nedeniyle ellerinde yeterli test otomobili olmadığından yeni Mondeo’yu yetiştiremedi. Bu nedenle orta/üst sınıf grubuna 4 araç katılabildi.

Jürinin hangi otomobilleri ödül sahibi yaptığını ve iki okur sınıfında (küçük sınıf ve cabriolar) hangi modellerin Altın Direksiyon ödülünü kazandığını takip eden sayfalarda bulabilirsiniz.

Ünlüler

Ağırlıklı değerlendirme disiplinlini günlük kullanıma uygunluktu (soldan sağa): Frank Elstner, Desiree Nosbusch, Kai Pflaume, Barbara Schöneberger, Maria Höfl-Riesch, Andrea Kaiser, Jan Stecker, Jörg Pilawa

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.