Okurların favorileri: Porsche 911 ve Mazda 2 Serisi

Cabriolar ve küçük otomobiller sınıflarında galipleri bu yıl, Auto Bild Grubu dergilerinin milyonlarca okuru belirledi.

Auto Show - - YARIŞMA ALTIN DİREKSİYON 2014 -

Altın Direksiyon yarışmasının 4 sınıfında Avrupalı Auto Bild Grubu dergilerinin okurları, finallere kalacak 5’er otomobili belirledi. Bu sınıflardaki galipler ise uzman jürinin değerlendirmeleri sonucunda ortaya çıktı. Diğer iki sınıfta ise birincileri okurlar bizzat belirledi: Küçük sınıf ve cabriolar.

Bild am Sonntag Gazetesi ve Avrupa’da yayınlanan 25 Auto Bild Grubu dergisinin okurlarına, bu iki sınıftaki en beğendikleri otomobillerin hangileri olduğunu sorduk. Ancak burada birinciler, en çok oy alana göre değil, ülkelerin nüfus ağırlıklarına göre belirlendi. Bunun için ise ülkelerin Avrupa Parlamentosu’nda sahip oldukları sandalye sayısı baz alındı, yani büyük ülkelerin oy ağırlığı, daha az nüfusa sahip ülkelerden daha ağırlıklıydı.

Uygulamada ise durum şöyle gerçekleşti. Her ülkenin ilk 5 otomobiline 1’den 5’e kadar (birinciye 5… beşinciye 1) puan verildi. Ağırlık oranına örnek verecek olursak: Almanya’nın yüzde 100, Fransa ve İngiltere’nin oyları ise yüzde 75 ağırlıkla değerlendirildi. Daha küçük ülkelerde ise bu oran, yüzde 50, 25 ve 15 olarak belirlendi. Karmaşık gibi görünse de, uluslararası bir organizasyon için kesinlikle adil bir uygulama. Böylece Avrupalı tüketicinin beğenileri, basit toplama işlemine göre daha doğru bir şekilde ortaya çıkarıldı.

Porsche’nin cabrio klasiğini herkes seviyor

Cabriolarda ise tüm oyların toplamı, Avrupa Parlamentosu sistemiyle bire bir örtüşür bir sonuç verdi. Finallerde 6 adet cabrio/targa vardı ama Porsche 911 Targa 7 ülkenin mutlak galibi olurken, diğerlerinde de hep ilk sıralarda yer aldı. Alfa 4C Spider 6 ulusal galibiyet alarak ikinci sıraya yerleşti. İki ülkenin favorisi olan Corvette ise sıralamada üçüncülüğe yerleşti.

Küçük sınıfta galip bu kez sıra dışı bir otomobil oldu

Küçük sınıftaki rekabet ise çok daha heyecanlıydı. İlk etapta ön seçimlere dahil edilen 10 yeni model arasından finallere kalan üçü neredeyse aynı puanları elde etti: Mazda 2, Mini ve Opel Corsa. Bu üçlü 6’şar 7’şer ülke birinciliği elde ederek de neredeyse aynı sayıda ulusal galibiyete imza attı. Finalde kazanan ise, sıra dışı bir otomobil olan Mazda 2 oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.