Keyifli ve tutumlu çevreci ruh

VW Golf GTE’de yüksek hız ve düşük CO2 salınımı bir arada. Bunu sağlayan ise TSI ve elektromotor birlikteliği.

Auto Show - - YARIŞMA ALTIN DİREKSİYON 2014 -

Aküleri şehir şebekesinden şarj edilebilen elektromotor destekli hibrid otomobiller “plug-in hibrid” olarak adlandırılıyor. Golf GTE’de ise bu konsepte “keyifli cimri” de denebilirmiş. Çünkü tutumluluğu, bir GTI’ın hızıyla harmanlıyor. VW’nin iddiasına göre ortalama tüketim rakamı 1.5 lt/100 km ve bunu 204 HP sistem gücüyle yapabiliyor. Bunu mümkün kılan ise tek blok haline inşa edilmiş iki güç kaynağı: 150 HP’lik 1.4 TSI (benzinli, turbo) ve 75 kW’lık (100 HP) elektromotor. Arka aksın üzerinde konumlandırılmış 8.7 kWh kapasiteli akü, sadece elektrikli kullanımda 50 km’lik menzil sağlıyor. Akü bittiğinde ise çok sessiz ve başarılı çalışa içten yanmalı motor devreye giriyor. GTE sadece akü gücüyle 130 km/s hız yapabiliyor. Aküleri sürüş sırasında veya şehir şebeke prizine takarak (4 saat) şarj edilebiliyor. Yüksek gerilimli şarj ünitesinde ise bu süre 1.5 saate düşüyor. Aracın cimri mi yoksa hızlı mı olacağına, bir düğmeye basarak devreye sokulan 5 mod ile sürücü karar veriyor. Bunlardan Hybrid mod verimlilik, GTE modu ise performans (0-100 km/s: 7.6 sn, maksimum hız 222 km/s) odaklı.

Otomobil, model adındaki GT kısaltmasının hakkını donanımları ve dizaynıyla da veriyor: Spor koltuklar, DSG şanzıman, dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, 16 inç jantlar, mavi fren kaliperleri, ızgaradik mavi şerit...

Yeşil Direksiyon sahibi nasıl belirlendi

Bu yılın en önemli çevreci yeniliği hangisi? Yarışmamıza 23 üretici başvurdu. Liste küçük bir elektrik şarj aletinden tasarruf lastiklerine, elektrikli motosikletten 2 kamyona kadar uzanıyordu. Ön seçimlerde yine Auto Bild ve Bild am Sonntag okurlarına başvuruldu. Okurların belirlediği 5 finalisti ise 11 çevre uzmanı değerlendirdi: Barbara Hendricks (Almanya Çevre Bakanı), Dr. Heinrich Bottermann (Almanya Çevre Vakfı), Dr. Axel Friedrich (Çevre Danışmanı), Maria Krautzberger (Çevre Bakanlığı), Volker Lange (VDIK), Gerd Lottsiepen (Almanya Trafik Kulübü), Ludwig Fürst Löwenstein (AvD), Jürgen Resch (Alman Çerve Yardım Kuruluşu), Leif Miller (Almanya Çevre Koruma Birliği), Dr. August Markl (ADAC), Matthias Wissmann (VDA).

Uzmanlar da finalistleri 1’den 5’e notlarla değerlendirdi ve adayların aldıkları puanlar birinciyi belirledi. Golf GTE burada 9 kez en yüksek puanı alırken, 2 kez ikinci, bir kez de dördüncü oldu. Toplamda ise bu, alınabilecek maksimum puan olan 55’in 51’ini aldığı anlamına geliyor. Yani okurların açık ara farkla seçtiği GTE, uzmanlar tarafından da aynı şekilde değerlendirildi.

YEŞİL DİREKSİ YON

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.