MAZDA 2, OPEL CORSA

En büyük küçükler

Auto Show - - NEWS -

Onlara artık “küçük” demek garip kaçmaya başladı. Çünkü onlar gerçekten tam olarak olgunlaşmış iki otomobil. Evet, Mazda 2 ve Opel Corsa’dan bahsediyoruz. 4 m’ye ulaşan boyuyla Mazda 2, selefinden neredeyse 14 cm daha uzun. İkilinin sunduğu elektronik donanımlar ise, sadece 2 yıl öncesinde, orta sınıfta bile çok yüksek fiyatlara maloluyordu. Örneğin Corsa’nın çarpışma uyarı sistemi önündeki trafiği takip ediyor, akıllı asistanlar trafik işaretlerini algılıyor, aracın kendi kendine park etmesini sağlıyor, şerit takibi yapıyor... Mazda da benzer zenginlikte elektronik yardımcılara ve fazladan sınıfının ilk head-up göstergesine sahip.

Mazda 2 tasarım konusunda da iddialı. Hatta biraz “sıcak suda yıkanıp çekmiş” bir Mazda 3 gibi duruyor. İç mekan ise minimalize edilmiş ve temiz çizgilere sahip. MZD Connect adlı bilgi/eğlence sistemi ise katıldığı bağlanabilirlik karşılaştırmalarını lider olarak tamamlamayı başarmıştı.

Opel ise buna, Adam’da beğeni kazanan IntelliLink adlı akıllı sistemiyle cevap veriyor. Ancak Corsa’da sistemin ekranı birkaç santimetre daha alçak konumlandırılmış. Bunun dışında Corsa’nın yeni kokpiti beğenimizi kazandı: Süsten ve oyuncaklılıktan tamamen uzak, okunaklı, anlaşılır ve kalite konusunda da gayet iddialı.

Önceki sürüş izlenimlerimizde öncelikle Opel’in, Corsa’yı yeniden keşfetmediğini ama olması gereken noktalarda iyileştirmeler yaptığını görmüştük: Daha direkt bir direksiyon, daha iyi şanzımanlar ve daha yüksek konfor. Bunlara turbo sayesinde 115 HP güç üreten ve gayet başarılı çalışma özel-

Polo’nun yeni düşmanları:

Önde yepyeni ve ailenin yüzüne sahip Mazda 2, arkada

ise tamamen yenilenen ve Adam’ı hatırlatan Opel Corsa.

Mazda’nın sistemi bastırmalı-çevirmeli düğme ile rahat kontrol ediliyor. İnternet bağlantısı olarak ise akıllı telefonun WLAN-Hotspot’unu kullanıyor.

Opel’in IntelliLink bilgi/eğlence sistemi akıllı telefonların içeriklerini ekranında gösterebiliyor. Örnekte BringGo adlı navigasyon uygulaması görülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.