ESSEN MOTOR SHOW 2014

Büyük buluşma

Auto Show - - NEWS -

Konu spor otomobiller, modifiye, tuning, sportif versiyonlar ve motorsporları olunca, Avrupa kıtasında yıllardır akla ilk gelen otomobil buluşması, Essen Motor Show oluyor. Bu yılki Essen Motor Show’da 500 otomobil firması, 100 bin metrekare üzerine kurulu 11 salonda yeniliklerini otomobil meraklılarına tanıttı. Bu yılın özel teması ise, “Formula 1 Made in Germany” yani Alman Formula 1 araçları sergisi oldu.

Ayrıca Daimler, BMW, Skoda, Ford ve Peugeot gibi büyük otomobil markaları da 3. salonda yer alan stantlarıyla, sportif modellerini meraklılarıyla buluşturdu. Bu markalar arasında Skoda, dünya prömiyerleri için Essen fuarını seçmişti.

Skoda markası fuardaki standında, küçük segmente oldukça iddialı giriş yapan yeni Fabia modelinin yanı sıra Fabia Combi modelinin Almanya prömiyerini yaptı. Fabia Combi’nin en önemli özelliği doğal olarak geniş bagajı ve sunduğu pratik özellikleri. Fabia Combi’de bagaj hacmi 530 lt’den 1395 lt’ye kadar genişletilebiliyor.

Ayrıca Skoda’nın yeni ralli aracı olacak R5 Concept de bu fuarda gün ışığına çıktı yani dünya prömiyerini Essen’de gerçekleştirdi. Skoda Fabia Super 2000, gelecek yıldan itibaren yerini Skoda Fabia R5’e bırakacak. Yeni ralli otomobilinin konsept versiyonu ilk kez Essen Motor Show’da gösteriliyor. 2015’in ortalarına doğru homologe olacak Yeni Fabia R5, birçok yüksek teknolojiyi içerisinde barındırıyor. Bunun yanında FIA

yönetmeliklerine uygun şekilde yeni otomobilde 1.6 litre turbo motor ve sıralı 5 ileri vites kutusu yer alıyor. Otomobilin ağırlığı da, kuralların izin verdiği şekilde 1230 kg olacak.

Motorsport Arena

Essen Motor Show’da her yıl 7. salonda yapılan bir etkinlik de Motorsport Arena olarak adlandırılan ve bir fuarın iç mekanına, otomobil yarışlarını taşıyan konsept oluyor. Motorsport Arena’da fuar ziyaretçileri, yarış araçlarının heyecanlı rekabetine tanık oluyor. Motorsport Arena’nın yanı sıra Essen’de motorsporları zirvesi de gerçekleştirildi. Ayrıca motosiklet sergilemeleri, oldtimer ve klasik araçlar da Essen’de kendilerine yer buldular.

Tuningin de zirvesi

Essen fuarı, motorsporlarının yanı sıra tuning sergilemeleriyle de öne çıktı. VDAT isimli Otomobil Tuning Birliği, bu yıl “Tune it safe“etkinliğinin 10. yılını kutluyor. Alman polisiyle işbirliği yapan VDAT, son 10 yıldır, her yıl modifiye edilmiş bir polis aracını fuarda sergiliyor. Bu yılki modifiye polis aracı ise bir BMW X4. Bu işbirliğiyle Alman Polisi, güvenli olmak şartıyla modifiyeyi onayladığını vurguluyor.

Skoda standında bir dünya prömiyeri yer aldı: R5 Concept Car. Skoda Fabia R5 2015’te ralli parkurlarında, Skoda Fabia Super 2000’in yerini alacak.

500 firmanın katıldığı Essen Motor Show’u bu yıl 360 bin kişi ziyaret edecek.

Amerikan Hot-Rod araçları da sergilemenin bir bölümünü kapladılar. Bu yılın teması “Formula 1 Made in Germany”

oldu ve Alman F1 araçları sergilendi.

Motorsport Arena’da hergün çeşitli

drift yarışları gerçekleştirildi.

Auto SHOW Essen Motor Show’daydı. Fuarı yerinde

izleyip, kendi objektifimizle sizlere aktarıyoruz.

Tuningciler Birliği VDAT’ın Alman polisi işbirliğiyle gerçekleştirdiği Tune it Safe kampanyası 10. yılında.

Bu Ford T Roadster’de yer alan V8 motor 1000 HP gücünde.

Automobil-Design isimli bölümde, tasarımlarıyla öne çıkan konsept araçlar sergilendi.

Simülatörler arasında go-kart şeklinde olanları bile vardı.

Amerikan Efsanesi Almanya’nın Essen kentinde…

Skoda standının odağında Almanya prömiyerini yapan Fabia Combi yer alıyordu. Fabia Combi geniş bagaj kapasitesiyle dikkat çekti.

Güçlü Amerikanlar hem yeni, hem de eski nesilleriyle ilgi

çekmeye devam etti.

Alman ordusu da zırhlı araçlarını sergiledi hatta ziyaretçilerin, bu araçlara

binmesine izin verdi.

Lastik ve jant kombinasyonlarında yeni

arayışlar da var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.