MERCEDES VISION G CODE

Çin işi GLC

Auto Show - - NEWS -

Pekin'de yeni açılan Ürün Mühendislik Merkezi’ndeki en yeni tasarım stüdyosundan ilk bebeğini çıkaran Mercedes-Benz, geleceğin GLC'sini şimdiden mi gösteriyor acaba?

Mercedes tüm serilerinde yepyeni bir isimlendirmeye geçti ve pek yakında yollara çıkacak olan yeni modellerin yeni isimlerini öğrendik… Örneğin; Roadster olarak SL’in altına SLC geliyor ve SLK’lara veda ediliyor. Fakat asıl G serilerindeki değişikler çok şaşırtıcı: GL’ler artık GLS, ML’ler GLE ve GLK’lar da GLC oluyor.

Sanıyoruz, aşağıda anlatacağımız en yeni Mercedes-Benz konsepti de, yeni GLC’ye iyi bir örnek olacaktır.

Mercedes-Benz Vision G-Code SUC Study, Daimler’in Pekin’de yeni açılan Ürün Mühendislik Merkezi’nin ilk çalışması. Bir SUC yani Sports Utility Coupe olarak düşünülmüş, şehir içi kullanımına da, arazi kullanımına da uygun ola-

rak hazırlanmış bu küçük SUV fikri, Mercedes’in yakın gelecekte GLA’nın bir büyüğü olarak yollara çıkaracağı bir modele gönderme yapıyor. Fakat, bu prototipin boyunun GLA'dan bile daha kısa olduğuna da dikkat edilmeli.

Pekin’deki bu yeni merkezin aynı zamanda tam teşekküllü bir tasarım stüdyosuna da sahip olması, markanın Çin pazarına verdiği önemi de gösteriyor. Sindelfingen’deki tasarım direktörlüğüne bağlı olarak çalışacak olan bu yeni merkezde, yerel kültür ve trendlere göre tasarım modellemeleri ve mobilite konseptlerinin hazırlanacağı belirtiliyor. G-Code konsepti ise, bu stratejinin en iyi örneği olarak ortaya çıktı. Mercedes-Benz’in en yeni çizgilerini taşımasının yanında bu araç “yeni Çin stili modern lüksün kompakt forma nasıl sığdırılabileceği” konusunda örnek veriyor. “Güzel ve akıllıca… Tipik bir Mercedes Coupe tasarım anlayışı…” diyor Daimler AG Tasarım Şefi Gorden Wagener.

Coupe formlu yan hat, dinamik ve akıcı çatı eğimi ve ekstrem sportif oranları, gerçekten göz alıcı! Genç Asyalıların modern yaşam stilleri ve dijital alışkanlıklarından esinlenilerek son şekline karar verilmiş olan G-Code, gelecekte “cool” ve sportif CrossOver’ları tercih edecek bu neslin beğene- ceği görüntü oluşturulmuş. Wagener de bunu şu sözlerle özetliyor: “Ayrıca yeni teknolojilerle, klasik el işçiliği ve dizayna önem verecek olan geleceğin müşterileri, duygusal saflığın vurgulandığı diğer tüm yeni Mercedes-Benz modellerinde kendilerine uygun bir seçenek bulabilecekler!”

Bu 2+2 kişilik SUC, 4.1 metrelik boyu ve karşılıklı açılan kapılarıyla coupeleri andıran profiline tam bir uyum gösteriyor. Kaslı çamurluk çıkıntıları ve görünmeyen A direkleriyle kesintisiz bir şekilde arkaya uzanan tavan yapısı, yine şişkin duran tavanının bir PowerBoat havası katması, 1.9 metrelik genişliği ve sadece 1.5 metrelik yüksekliği… Bunlar basık ve güçlü bir duruş yaratıyor. Hatta hareket etmezken bile ileri atılıyormuş gibi duruyor.

21 inçlik alüminyum jantların karbon fiber kolları, önden arkaya uzanan gergin kaslar ve aracın yanında sadelikle akan çizgileriyle G-Code’un yan görünümündeki uyuma kontrast oluşturuyor.

Sadece G-Code için klasik bir ön panjur yerine yapılmış olan merkezdeki büyük yıldızı taşıyan çift krom şeridin gerisinde sürekli çalışan bir ekran konulmuş. G-Code’un kullanım modunu yansıtan grafiklerle canlandırılan bu ekranda kompleks ve çok katmanlı yıldız matriksleri gösteriliyor. G-Code park halindeyken yumuşak bir mavi tonda “dinlenme” sinyali veren sistem, tümüyle elektrikli HYBRID eDrive modunda radyatörde dijital minyatür

Sadece G-Code için klasik bir ön panjur yerine, merkezdeki büyük yıldızı taşıyan çift krom şeridin gerisinde sürekli çalışan bir ekran konulmuş.

Mercedes-Benz Vision G-Code SUC Study, Daimler’in Pekin’de yeni açılan Ürün Mühendislik Merkezi’nin ilk çalışması.

Kabin içinde de karanlık ve aydınlık alanlar arasındaki tezat,

berraklık olarak vurgulanmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.