OPEL MERIVA 1.6 DTE

Güçlü açılan kapılar

Auto Show - - NEWS - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Opel Meriva markanın yeni geliştirdiği 1.6 lt 136 HP’lik dizel motoruyla son derece iddialı bir hale geldi. Gerçi bu dizel ünite hangi motor kaputunun altında olsa o modeli iddialı bir hale getirmek için yeterli. Motorun manuel şanzımanla sunuluyor bir eksiklik olsa da, kombinasyon yine de başarılı.

Bu motor seçeneğiyle 67 bin TL’den başlayan bir fiyat etiketine sahip olan aracı, test otomobilinde olduğu gibi Cosmo donanım paketiyle satın alınmak istendiğinde ise 71 bin 660 TL ödemek gerekiyor. Fiyat konusunda aslında söylenebilecek çok fazla söz yok. Son dönemlerde araçların ulaştığı fiyatlar ortada ve Meriva bu haliyle cazip diyebileceğim bir etikete sahip.

3500 ile 4000 d/d arasında 136 HP güç üreten 1598 cc hacmindeki dizel ünite 320 Nm’lik maksimum torkunu ise 2000-2250 d/d aralığında veriyor. Bu tork verisine baktığım zaman alt devirlerde önemli bir boşluk yaşanacağını düşünmüştüm. Tamam, yine biraz boşluk var ama iyi ayarlanan şanzıman oranları sayesinde çok önemli bir sıkıntı yaşamadım. Altı ileri oranlı manuel şanzımanın çalışma karakterini de genel olarak beğendim: Kemikli vites geçişleri ve kolay kullanımı ile beğenimi kazandı. 1.6 lt hacimli dizel, motor yelpazesinde öne çıkan bir makine. Ancak tüketim rakamı, manuel şanzımana rağmen beklediğimden biraz yüksek çıktı. Açıklanan verilere göre 4.3 lt ortalama tüketim değerine sahip olan Meriva, yaptığım ölçümlerde 6.9 litrenin altına düşmedi. Aslında bu da kötü bir sonuç değil çünkü bu karma tüketim değeri. Elbette benim değerlendirmem yeni geliştirilen bir motor seçeneğine göre. Özellikle üzerinde taşıdığı büyük sayılabilecek gövdeyi hesaba kattığım zaman.

Oldukça iddialı bir ünite

Güçlü motorun getirdiği en önemli artıları ise performans sonuçlarında ortaya çıkıyor. 197 km/s son hıza ulaşabildiği belirtilen araç, nefesinin kolay kolay kesilmeyeceğini test sürüşleri sırasında da ispat etti. Üstelik yüksek torkun getirdiği etkiyle her devirde güçlü

Opel Meriva tasarımına bakıldığında bir aile otomobili olduğunu hemen belli eden detaylara sahip.

Kumandalar fazla sayıda olmasına rağmen yerleşimleri düzenli yapılmış.

Gösterge rakamları daha büyük olabilir.

Küçük boyutlarıyla kolay kullandığım araçlardan biri oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.