HYUNDAI İX35

Neredeyse hiç sorun yok

Auto Show - - HAFTANIN GÜZELİ ASTON MARTIN WORKS -

Hyundai kadar hızlı büyüyen ikinci bir marka yok. Ancak ix35, henüz optimum kaliteyia sergileyemiyor.

Hyundai zirvede! En azından büyüme oranları ve kamusal algı bu yönde. Otomobil testleri yapanlar, müşteriler ve TÜV istatistikleri, en yeni Hyundai modellerinde kalite seviyesinin, birkaç yıl önceki modellere göre, hissedilir derecede arttığını söylüyor.

Bunun örneklerinden biri de, TÜV istatistiklerinde öncüsü Tucson’a göre çok daha iyi sonuçlara imza atan ix35. Malzeme ve işçilik kaliteleri de, aşırı sade ve basit olarak kabul edilen öncüsünden daha iyi bir etki bırakıyor.

Hyundai ix35’te iki ve dört tekerlekten çekiş seçenekleri bulunuyor. Motor yelpazesini ise 3 dizel (116-184 HP) ve 3 benzinli (135-184 HP) seçenek oluşturuyor. Tork konusunda zayıf kalan benzinli motorlar, seri kullanım için yüksek devir gerektiriyor. Bu tür kullanımlarda ise yakıt tüketimi rahatlıkla 10 lt/100 km seviyesini aşabiliyor.

Bu nedenle eğer bir ix35 arıyorsanız, çekiş gücü çok daha yüksek olan dizel motorlardan birini seçin. Dizel motorların en üst seçeneği olan 2.0 CRDi 184 HP güç üretiyor ve 4 tekerlekten çekişli olarak satılıyor. Ancak bu kombinasyonun fiyatı bayağı yüksek. En uygun fiyatlı seçenek ise tabi ki önden çekişe ve benzinli motora sahip versiyonlar olacaktır.

Benzinli versiyonların düşük tork ve yüksek yakıt tüketimi değerleri nedeniyle, dizel seçeneklere ödeyeceğiniz fazladan para, mantıklı bir yatırım olacaktır.

Hyundai’nin sunduğu uzun garanti süreleri ise ikinci el müşterileri için en önemli argümanlardan biri. Buraya kadar her şey iyi görünüyor. Peki ama hiç mi sorun yok?

Bu soruya “neredeyse” şeklinde cevap vermemiz gerekiyor. 3 yaşındaki test aracımızda, Hyundai’nin kalite iddiasına pek de uymayan birkaç detay problemi keşfettik. Ancak göreceli makul fiyatlar ve uzun garanti süresi nedeniyle bunlar, garantisi bitmiş başka bir premium seçeneğe göre daha rahat tolere edilebilir zayıflıklar haline geliyor.

ix35 ile Hyundai, 2010 yılında yeni bir dönem başlatmıştı: Geniş kitlelere ulaştırılabilen kalite ve genelin hoşuna giden tasarım. Dikkat: ix35 kesinlikle gerçek bir arazi aracı değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.