OPEL KARL

10.000 Euro’luk Opel

Auto Show - - HAFTANIN GÜZELİ ASTON MARTIN WORKS -

Oyuncaklı Adam ve biraz daha pahalı olan Corsa’nın yanında Opel, pragmatik bir küçük otomobil için daha boşluk olduğunu düşünüyor.

Eğer Karl insan olsa, selam verirken büyük ihtimalle “Annyeonghaseyo” derdi. Kore dilinde olan bu kelime “merhaba” anlamına geliyor. Çünkü Opel, Karl’ın “gerçek bir Opel” olduğunu iddia edip dursa da, kökleri aslında Asyalı. Çünkü Kore’de geliştirilen yeni GM platformunu kullanıyor. Eğer GM, Chevrolet markasını Avrupa’dan çekmeseydi, Chevrolet Spark’ın halefi de bu platformu kullanacaktı. Karl’ın ilk basın fotoğrafları, 3.68 m’lik bu miniğin sempatik bir otomobil olduğunu gösteriyor. Bunun dışında bu minik otomobilin tasarımı ne Adam kadar oyuncaklı, ne de Corsa kadar tutucu. Hedefi ise VW Up, Hyundai i10 ve Kia Picanto’nun pazarından pay kapmak.

Göründüğü kadarıyla bunu başarabilecek özelliklere sahip. Tüm basitliğine rağmen 5 kişiye kadar taşıma kapasitesi sunuyor, yüksek tavanı ve arka kapılara sahip olması sayesinde ise biniş ve inişler gayet rahat. Kısa ön kaputun altında, Opel’in yeni motor ailesinden 3 silindirli bir benzinli motor görev yapıyor. 75 HP güce sahip bu motor, standart olarak 5 ileri oranlı manuel şanzımanla kombine ediliyor.

İç mekandaki Kore izlerini silebilmek için Opel mühendisleri bayağı uğraşmışlar. Kaliteli plastik yüzeyler ve İntelliLink adlı multimedya sistemlerini Adam’dan da tanıyoruz. Gelecek yıllarda araçta, LTE-Hotspot ve şerit takip asistanı gibi üst sınıflarda görmeye alıştığımız donanımlar da sunulacak. Buna rağmen Opel, Karl’ın fiyatının 10 bin Euro’nun altından başlayacağının sözünü veriyor.

Yeni küçük Opel’in günümüz şartlarına çok uygun bir otomobil olduğu kesin. Başka bir deyişle: “Hwan-yeong” yani hoş geldin!

Karl’ın ön tasarımı ağabeyi Corsa’yı hatırlatıyor ve gayet olgun bir etki bırakıyor.

Kaliteli plastik ve akıllı multimedya sistemleri

bugüne kadar sadece pahalı otomobillerde vardı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.