SPOFEC WRAITH

Güçlü hayalet

Auto Show - - HAFTANIN GÜZELİ ASTON MARTIN WORKS -

Rolls Royce denilince akla, bir yelkenli gibi adeta süzülerek yol almak geliyor. Söz konusu Novitec olduğunda ise özel şoföre,

uzun bir süre direksiyondan ayrı kalmak düşecek. Tuning uzmanıNovitec, Rolls Royce Wraith’in gücünü 85 HP artırırken,

frenlerini güçlendirip egzozlara özel bir ayar yaptı.

Novitec çatısı altında, Britanya’nın beyefendilerini sporcuya dönüştüren Spofec lüksün simgesi Rolls Royce’un Wraith modelini daha hırçın hale getirdi. Markanın reçetesi olan görsellik, ses ve performans değer artışı Wraith için de geçerli. Çift turboya sahip 6.6 lt’lik V12 motorun standarttaki 632 HP’lik gücü, 717 HP’ye çıkarıldı. Artırılan 85 HP’lik güç ise Novitec’in N-Tronic sistemi sayesinde elde edildi. N-Tronic sayesinde bir taraftan güç artışı elde edilirken, diğer yandan yakıt beslemesi iyileştirilip ateşleme ve turbo basıncı optimize edildi. Spofec bu modifikasyon ile dev Wraith modelinin 0-100 km/s hızlanmasını 4.6 sn’den 4.2 sn’ye çekmeyi başardı. Maksimum hız konusunda ise tutucu davranan tuning mühendisleri, son hızı elektronik olarak 250 km/s’ye sabitledi.

Dinamik yapı destekleniyor

Standart egzoz sisteminden vazgeçen mühendisler, bunun yerine neredeyse 5 kg daha hafif olan daha sportif bir seçeneğe yöneldi. Elektronik olarak yönlendirebilen egzoz kapakları sayesinde çift turbolu motorun sesi değiştirilebiliyor. Sürüş performansını daha etkin hale getirebilmek adına Spofec, ağırlık dağılımını dengede tutmak için 38 kg daha hafif olan karbon seramik frenlere yer vererek, devasa kütlenin kontrol altında kalmasını sağladı. Rolls Royce’un coupesine 22 inçlik hafif metal jantlar uygulanırken, bu modifikasyon çalışmasının hedefinin ne olduğu açıkça gösterilmiş olunuyor. 140 km/s’lik hıza kadar, Spofec imzalı özel yönlendirme modülü ve havalı süspansiyon, şasiyi 40 mm kadar düşürüyor. Diğer yandan Wraith, 140 km/s hızın üzerine çıkmaya başladığı andan itibaren ise otomatik olarak yükselmeye başlıyor. Görsel açıdan Spofec ön, yan ve arka tarafta mat gri renge sahip karbon parçaları kullanıyor.

Standart modele oranla daha kaslı bir görünüme sahip Wraith’in radyatör ızgarası koyu ve mat renkte tasarlanmış.

Çift turboya sahip 6.6lt’lik V12 motor artık 717 HP güce sahip. Dev coupe özel bir sistemle 40 mm’ye

kadar alçaltılabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.