“Karlılıklar düşmeye devam ediyor”

Auto Show - - İNCELEME OTOMOTİVDE YETKİLİ SATICILIK -

FDN Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan, otomotiv yetkili satıcılığında hem satışta, hem de satış sonrasında karlılıkların sürekli düştüğünü, karlılığı sağlamak için “çok markalı bayiliğe” doğru yönelmek gerektiğini açıkladı.

törünün de gelişmesiyle karlı düşük miktardaki satışlar, yerini karsız yüksek hacimdeki satışlara bıraktı. Bu da karlılıkları negatif olarak etkiliyor. Bir diğer etken ise distribütör firmanın yetkili satıcılarla olan ilişkisi ve aralarındaki teşvik – prim sistemi. Ne yazık ki, distribütör firmanın odak noktası yetkili satıcılığın karlılığı yerine daha fazla araç satışı.

Yeni oto satışında olduğu gibi satış sonrasında da karlılıklar geçmişe göre düşmüştür. Distribütör firmalar her geçen gün yetkili servislerden daha kaliteli hizmet beklemektedir. Kalite algısının sürekli yükseltilmesi ek personel maliyeti doğurmaktadır. Belli kalite ve standartlarla çalışma zorunluluğunda olan yetkili servisler, özel servislerle rekabet gücünü kaybetmiştir.

Distribütör firmaların kendilerinin veya bayilerinin orijinal yedek parçayı yetkili servis dışındaki atölyelere satması yetkili servisin rekabetini kıran önemli etkenlerdendir.

Satıştan para kazanmak isteyen yetkili satıcıların artık mutlaka kendi 2. El departmanını kurup profesyonellerle çalışması gerekiyor. genelde birkaç yüz TL’den oluşan ek satışlar için harcama yapmayı da kabul eder.

Giderler, gelirlerin aksine daha fazla kontrolümüzün olduğu bir alandır. Bu yüzden eğer gelirleri arttıramıyorsak kar etmenin en etkili yolu giderleri kısmaktır. Distribütör firmanın kalite ve iş standartlarını karşılamak için mecbur kaldığımız belirli gider kalemleri olabilir.

Yetkili satıcılık gider kalemleriyle varsa diğer işlerimiz veya şahsi giderlerimizin oluşturduğu giderleri birbirinden ayırmalıyız. Özellikle aile şirketlerinde şahsi ve şirket giderleri iç içe geçmiştir. Doğru ölçümleme doğru ayrıştırmayla olur.

Fırat Fidan FDN Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.