GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ

Güvenli bir sürüş yapmak istiyorsanız kullandığınız aracın tüm özelliklerini çok iyi biliyor olmalısınız.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Sürücüler ve yardımcı sistemler

Yapılan bir araştırma, sürücülerin araç güvenlik sistemleri hakkında fikir sahibi olsalar da, yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gösterdi. Yol güvenliğinde sürücü kusurları her zaman olduğu gibi bu araştırmada da yine ön planda... Emniyet kemeri takmamak ve cep telefonuyla konuşmak hala en çok ihlal edilen kurallar arasında yer alıyor.

Teknoloji her zaman insanoğlunun yanında. Özellikle can güvenliğinin öne çıktığı otomotiv dünyasında son yıllarda sürücülerin kazalardan korunmasını kolaylaştıran birçok yardımcı sistem geliştirildi ve kısa sürede seri üretime geçildi. 17 yıl önce güvenli sürüş eğitimleri vermeye başladığımda, ABS fren sistemi sadece lüks otomobillerde vardı. ABS fren sisteminin ne işe yaradığını ve sürücünün frene nasıl basması gerektiğini günümüzde bile bilmeyen çok insan var. Pedalda oluşan titreşim ve darbeler sürücüleri tedirgin edebiliyor ve fren basıncını azaltabiliyorlar.

Günümüzde ABS her yeni otomobilde var ve hatta ESP bile yeni üretim otomobillere zorunlu oldu. Güvenlik sistemleri geliştiren firmalar, sürücülerin yaptığı hataları ve yetersizliklerini dikkate alarak kazaları önlemeye yönelik çok güzel yardımcı sistemler üzerinde çalışıyor.

Türk sürücüsünün analizi

Bosch Türkiye tarafından gerçekleştirilen ve araç kullanım alışkanlıklarının gözler önüne serildiği “Otomotiv Araştırması”na katılanlar, araç kullanım tarzlarını, yüzde 61 oranla ekonomik, 65 oranla sakin, 51 oranla yavaş ve 70 oranla temkinli olarak ifade etmiş. Kendince sakin giden bir sürücü, güvenli sürüş prensiplerine uygun gitmeyebiliyor. Yani sürücüler kendilerini olduklarından daha iyi göstermeyi sever.

Şerit değiştirmek strese neden oluyor

Sürücüler trafik yoğunluğunun, dur kalk trafikte ilerlemenin, ani fren yapmanın kendilerinde stres yarattığını ifade ediyor. Araştırmaya katılan sürücüler

trafik yoğunluğunun (yüzde 52), dur kalk trafikte ilerlemenin (yüzde 50), ani fren yapmanın (yüzde 46), kaçış manevrası yapmanın (yüzde 45), park yeri aramanın (yüzde 45), yoğun trafikte park yerinden çıkmaya çalışmanın (yüzde 42), dar alanlarda park etmenin (yüzde 36), bilmediği yollarda araç kullanmanın (yüzde 33), önündeki aracı geçmenin (sollamanın) ve otobanda/şehirlerarası dar yollardan geçmenin (yüzde 19’ar) stres yarattığını söylüyorlar.

Sürücülerin yüzde 77’si son bir yılda en az bir kez ani fren yaptığını, yüzde 54’ü kaçış manevrası konusunda kararsız kaldığını, yüzde 48’i şerit değiştirirken arkasından gelen aracı göremediğini, yüzde 44’ü park yerinden çıkarken, yoldan gelen aracı göremediğini, yüzde 31’i de dönüş sırasında çıkan araçları farkedemediğini söyledi.

Ani fren yapmak korkutuyor

Araştırmaya göre yolda sürücülerin karşılaştıkları problemlerin başında, önüne çıkan bir engelden dolayı ani fren yapmak geliyor. Bu problemi önlemeye yardımcı olacak Bosch’un yeni sistemi “Yoğun Trafik Destek Sistemi” 60 km/s’e kadar olan hızlarda devreye giriyor ve araca kısmi otonom sürüş sağlayarak şerit içinde kalma, hız, fren gibi konularda yardımcı oluyor. Bu şekilde trafik stresini azaltırken, aynı zamanda da olası kazaların önüne geçiyor.

Araştırma katılımcılarına, çevrelerinde en sık rastladıkları kural ihlalleri sorulduğunda, ilk sırayı emniyet kemeri kullanmamak (yüzde 74) alıyor. Cep telefonuyla konuşmak (yüzde 61), alkollüyken araç kullanmak (yüzde 56) ve aşırı sürat (yüzde 49) katılımcıların en sık rastladığı kural ihlallerinde başı çekiyor. Yola konsantre olanlar, mevsimine göre lastik değiştirenler, yüksek hızla ani manevra yapmayanlar, takip mesafesine uyanlar, aracın periyodik bakımını ihmal etmeyenler yüzde 50’nin altında kalıyor. Maalesef can güvenliğini ön planda tutan ve güvenli sürüş yapanlar azınlıktayız. Bizlere düşen görev eğitim almamış sürücülerin sayısını bir an önce azaltmak ve eğitimli sürücüleri çoğunluk yapmaktır. Bu konuda çaba gösteren herkes, en az bir insan hayatını kurtardığını unutmamalıdır.

Sürücülerin dörtte üçünün yılda en az bir kez ani fren yaptığı, yarısından fazlasının ise manevra yapmakta kararsız kaldığı ülkemizde, güvenli sürüş teknikleri eğitimlerinin ne kadar işe yarayacağı gözler önüne serildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.