AKÜ

Otomobil aküsünün kış günlerinde çok iyi durumda olması gerekir. Sorunlu bir akü, günün birinde aracınızı çalıştırmayacaktır.

Auto Show - - AUTO SHOW HAFTASI -

Akünüz kışa hazır olsun

Önce birkaç vızıltı, ardından sessizlik! Yolda kalanlara hizmet verenler için bugünler en yüksek sezon. Müdahalelerde en sık rastlanan sebep ise akü. Yani yardım çağırmanıza çoğunlukla gerek yok. Çünkü bozulan bir şey yok. Tek sorun, akünün zayıflamış olması. Düşük sıcaklıklarda akülerin kapasiteleri düşerken, motor ise ilk çalıştırma için daha fazla güce ihtiyaç duyar. Bunlar yetmezmiş gibi akü, aracın kullanım tarzından da etkilenir. Örneğin çoğunlukla kısa mesafeli kullanım, akü için iyi değildir. Çünkü alternatör, aküyü tekrar şarj edecek kadar zaman bulamaz. Yol hizmeti verenler ilkyardım olarak aktarma kablosu kullanır. Çoğunlukla kısa mesafeli kullanım yapıyorsanız, elektrikle çalışan yardımcı aygıtları mümkün olduğunca kapalı tutmanız, akünün boşalmasını engellemekte işe yarayabilir.

Akünün sadece zayıflamış mı, yoksa tamamen bozulmuş mu olduğunu görebilmek için kısa bir test yaptırmak yeterli. Bunun için akü firmalarına veya yetkili servislere başvurabilirsiniz. Bir ana kural: 5’inci yılın sonunda akünün sorun çıkarmaya başlaması mümkündür. Ancak aküyü çok daha uzun süreler kullanabilmek için yapılabilecek şeyler de var. Örneğin düzenli olarak şarj ettirmek veya aküye megapulser adlı aleti kullanmak. İkisi de akünün ömrünü uzatacaktır.

Modern şarj aletleri, akülerin

beklenen ömürlerini hatırı sayılır derecede uzatabiliyor.

Uzaktan kumandalı anahtar: Menzil kısalmaya başladıysa, pilleri değiştirme vakti gelmiş demektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.