SUV’ların da kış lastiğine

Auto Show - - LASTİK CONTINENTAL WINTERCONTACT TS 850 P SUV -

4x4 özelliklere sahip SUV’ların da kış lastiğine ihtiyaçları var. Çünkü herşey saf çekiş gücü değil. Viraj alma ve frenleme durumlarında, bu kuvvetleri karlı ve kaygan zeminlere aktarabilmek için yüksek performanslı kış lastiklerine ihtiyaç var. Continental’in SUV’lar için geliştirdiği yeni modeli WinterContact TS 850 P SUV, tüm alanlarda, bir önceki nesil lastiğe göre önemli iyileştirmeler sağlıyor.

Her yıl Aralık ayında düzenlenen Conti Technik Forum, bu yıl Finlandiya’nın kuzeyindeki Laponya bölgesinde organize edildi. Kuzey Kutup Çizgisi’ne 150 km mesafedeki Kittila şehrinde düzenlenen teknik forumda Continental’in yeni çivili lastiği IceContact 2 ve SUV’lar için geliştirilen Wintercontact TS 850 P SUV kış lastiği modelleri tanıtıldı. Nordic ülkeleri de denilen İskandinavya ve Rusya pazarına yönelik, özel olarak hazırlanan IceContact 2, çok daha uzun ömürlü yeni çivi teknolojisi sayesinde hem daha dayanıklı, hem de kuru zeminler ve buzlu yollarda optimum tutunma ve frenleme sağlıyor.

Asıl konumuz olan WinterContact TS 850 P SUV ise tüm Batı Avrupa pazarına hitap edecek yeni bir kış lastiği modeli. SUV araçlar için özel olarak tasarlanan bu model, 20 inçe kadar farklı ebatlarda üretiliyor. Continental yetkilileri, TS 850 P SUV modelinin ürün yelpazesinde, ebat çeşitliliğinin daha da genişleyeceğini açıklıyor. Lastiğin tam çeşitlilikle piyasaya çıkacağı 2015 sonbaharına kadar seriye 23 farklı boyut daha ilave edilecek. Böylece bu model, önümüzdeki sezon, her boyda SUV araç için uygun bir seçenek oluşturacak. TS 850 P’nin bir diğer özelliği de yuvarlanma direncinin, bir önceki modele göre yüzde 10 oranında düşürülmüş ve yol tutuş özelliklerinin de yüzde 5 iyileştirilmiş olması.

4x4 araçlar da kış lastiği kullanmalı

Sürekli dört tekerlekten çekiş sistemine ve yüksek arazi kabiliyetlerine sahip olan SUV’lar bile, karlı zeminlerde ve kış koşullarında daha fazla tutunmaya ihtiyaç duyarlar. Çünkü kaygan zeminli sürüş koşullarında sadece çekiş gücü değil, viraj alma ve frenleme de önem kazanıyor. 4x4 araçlar belki daha fazla çekiş gücü üretiyor ama iş viraja girmek ve fren yapmak olduğunda, bu araçlar da, bu koşullara uygun kış lastiklerine ihtiyaç duyuyorlar, hem de en az binek otomobiller kadar.

SUV araçların yerden yüksek yapısı, ağırlık merkezinin de yüksek olmasına neden oluyor. Ayrıca bu araçların ağırlıkları da binek otomobillerden daha fazla. Bu durum, lastiklerin yanal kuvvet oluşturmasını klasik araçlara göre daha zor hale getiriyor. SUV araçların daha yüksek ağırlıkları ve yük değişikliklerine verdikleri cevap, fren performanslarında diğer araçlara kıyasla dezavantajlı konumda oldukları anlamına gelir. Yeni WinterContact TS 850 P SUV modeli de, daha yüksek ağırlıklara ve yük ihtiyaçlarına cevap veren SUV’lara özel geliştirilmiş. Bu geliştirmeler sayesinde, yerini alacağı bir önceki nesil lastiğe göre, karlı ve buzlu zeminde yüzde 5 oranında iyileştirilmiş yol tutuşu sunuyor. Yüksek köşeler ve dar yivlerle tasarlanan model, daha iyi yol tutuş sağlamak için, diş yüzeylerindeki artırılmış diş bloğundan yararlanıyor, daha fazla kar alabiliyor ve aldığı karı sürtünmeye çevirebiliyor.

Kuru zeminde %2, frende %5 iyileşme

Kış lastiklerinin kuru zemindeki yol tutuş performansı diş sertliğinden etkileniyor. Asimetrik sırt deseni üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde, lastiğin dış kısımlarındaki diş bloğunda bulunan yivlerin, bloğun sertliğini artırmaya destek olacak şekilde özel olarak tasarlanması sağlanmış. Bu tasarım sayesinde direksiyon hareketi doğrudan lastiğe aktarılabiliyor ve virajlarda sürücü hâkimiyeti artırılıyor. Tüm bu geliştirmeler sonucunda ise kuru zemin performansı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.