YÜKSEL ERDEMİR

Yetkili satıcıların birçok sorunla başa çıkıp ayakta kalabilmek için savaş verdiğini söyleyen Yüksel Erdemir, gelecek neslin yetkili satıcısı olacak olan oğlu Furkan’ı, Erzurum’daki Opel bayiliğinin yedek parça bölümünde yetiştiriyor.

Auto Show - - CONTENTS -

Geleceğin bayisi Erzurum’da yetişiyor

2014 otomotiv sektöründe hareketli geçse ve yüksek satış adetlerine ulaşılsa da, yüksek satış adedi, bu sıcak satışı gerçekleştiren yetkili satıcılar kanadında, her zaman karlılık anlamına gelmeyebiliyor. Otomobil yetkili satıcılarının sorunlarını ve gelecekte yetkili satıcıları bekleyen değişimleri, İstanbul ve Erzurum’da Opel ve Hyundai markalarının bayiliğini yürüten Yüksel Erdemir’le görüştük. Yüksel Erdemir’le sohbetimizde, 15 yaşındaki oğlu Furkan’la da tanıştık ve bir sonraki nesil otomobil bayisine ideallerini sorduk.

Auto SHOW: Yetkili satıcıların en önemli sorunları nasıl sıralanabilir?

Yüksel ERDEMİR: Bizim yetkili satıcılar olarak en önemli sorunumuz, aynı markanın bayileri arasında yaşanan yoğun iç rekabet. Araç satışında yaptığımız rekabetle, ana firmanın bize vermiş olduğu kar marjlarından yiyoruz. Sonuçta da karsız bir işletme ortaya çıkıyor.

Peki sizce bu, sürdürülebilir bir durum mudur?

Uzun soluklu olarak baktığımızda kesinlikle sürdürülemez. Ben iddia ediyorum, şu an İstanbul’daki bayiliklerin yüzde 60’ı satılık durumdadır. Ben bu işe para yatırmak istiyorum diye ortaya çıkın, pazarlık yapın, birçok bayiliği devir alabilirsiniz.

Bayiler olarak başka belli başlı sorunlarınız nelerdir? Çözüm yolları var mı?

Karsızlık en önemli sorunumuz. Yetkili satıcıların sadece satıştan değil, diğer kar merkezlerinden olan gelirlerini de mutlaka artırmaları ve buralardan elde edilen gelirlerle, genel işletme giderlerini karşılamaları gerekiyor.

Karsızlık ve iç rekabet dışında sorun

yok mu?

Bir de sigorta şirketlerinin parça onarım uygulaması bizi önemli sıkıntılara sokuyor. Yetkili satıcılar, dünya markalarının standartlarında bakım ve onarım yapmak zorunda. Örneğin hasar onarımlarında, sürüş güvenliği ve konfor açısından değişmesi gereken parçaları sigorta şirketleri, onartıyorlar ve maliyetleri kısıyorlar. Ama kullanıcının güvenliği için doğru olanı o parçayı değiştirmek. Sigorta şirketlerinin bu uygulamaları, müşteri ile bayiyi karşı karşıya getiriyor, bizleri sıkıntıya sokuyor.

Peki araç satışı dışındaki diğer kar merkezleriniz neler?

Satış sonrası hizmetler, servis, aksesuar, sigorta ve uzatılmış garanti satışı vs. Bunlar bir yetkili satıcının, karlılığı sağlamak için kullanması ve geliştirmesi gereken diğer gelir kalemleri olmalı.

Sizin bayiliğinizde kar maksimizasyonu için uyguladığınız çözümler var mı?

Satışa sunduğumuz araçların neredeyse tamamını aksesuarlarla donatıyoruz. Bu sayede aksesuar satışımız Türkiye ortalamasının üzerinde. Araç başı ortalama

İki nesil otomobilci birarada; Yüksel Erdemir (sağda) oğlu Furkan’ı geleceğin yetkili satıcısı olarak hazırlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.