KULLANIM TEKNİKLERİ

Sağlık Enstitüsü Derneği, Karayolu Trafiği’nde Yol Güvenliği 2014 Karnesi’ni açıkladı. Kasım 2014 sonu itibariyle, toplam 343.855 kazada, ölümlü ve yaralanmalı kazaların oranı geçen yıla oranla %2 artarak %45 olarak gerçekleşti. Emniyet kemeri kullanımını

Auto Show - - CONTENTS - Yener Gülünay yener@gusem.com

2014 yol güvenliği karnemiz zayıf

2011-2020 Eylem Planı çerçevesinde dünyanın en tehlikeli trafik ortamına sahip 10 ülkesinden biri olarak belirlenen ülkemizde, önce 2012 yılında Ankara ve Afyon’da araç kullanan sürücülere yönelik sosyal sorumluluk çalışmaları yapıldı.

Afyonkarahisar’da yapılan çalışmalar ve valinin yayınladığı bir genelge ile sergilenen idari kararlılık, kısa sürede etkisini göstermiş, proje başlangıcında %8’in altında olan emniyet kemeri kullanımının, Haziran 2012’de %50’nin üzerine çıktığı ölçülmüştü. Hız denetlemelerinin kazaları, emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılmasının ise ölümleri azaltma konusunda sonuç almayı hızlandırdığı görüldü. Afyon’da 2014 yılında ise emniyet kemeri kullanan sürücülerin oranı %66.9 iken, bu oran ön koltukta seyahat eden yolcularda %60.8 olarak açıklandı. Ankara’da tüm yollarda emniyet kemeri kullanan sürücülerin oranı %41.9, ön koltuk yolcuların ise %37.3’müş.

Emniyet kemeri kullanımı hala çok düşük

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Eylül 2014 içinde gerçekleştirdiği ulusal çalışmanın neticesine göre ise sürücülerin sadece %43.6’sı, ön koltuk yolcularının ise %35.9’u emniyet kemeri kullanıyor.

Sürücüler arasında şehirlerarası yollarda emniyet kemeri kullanımı %56.2 yani şehir içinde kullanımdan daha yüksek. Şehir içinde sürücülerin %35.7’sinin emniyet kemeri kullandıkları bildirilmiş. Aynı çalışmaya göre emniyet kemeri kullanma alışkanlığı olan sürücülerin araç tiplerine göre dağılımları da şaşırtıcı. Taksi şoförleri için emniyet kemeri kullanma zorunluluğu 2014 yılının ilk günlerinde hukuksal olarak düzenlenmişti. Bu hukuksal zorunluluğa rağmen taksi sürücülerinin emniyet kemeri kullanma oranı %35.2. Hukuksal düzenleme tüm ticari araç sürücüleri için emniyet kemeri kullanımını zorunlu kılarken, minibüs şoförlerinin %30.1’inin, otobüs sürücülerinin %18.5’inin ve kargo taşımacılığı yapan sürücülerin %20.5’inin emniyet kemeri kullandığı tespit edilmiş. Ön koltuk yolcularının emniyet kemeri kullanma oranları da oldukça zayıf, otomobillerde %42.9, taksilerde %33.3, otobüslerde %14.8 olan oranlar kargo taşımacılığı yapan araçlarda sadece %17.2

2015 yılına başladığımız bu günlerde ölümlü ve yaralanmalı kaza sayısının

Emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılması, kampanyaların devamlılığı ve toplumun her kesimine ulaşabilmesine ve tabii ki iyi bir denetlemeye bağlı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.