TOYOTA

Japon otomobil devi Toyota, daha güvenli sürüş için bir dizi yeni teknolojiye imza atıyor. Yeni nesil haritalama ve görüntüleme teknolojileri ile hedef, kazasız sürüşü gerçeğe dönüştürmek.

Auto Show - - CONTENTS -

Geleceğin güvenlik teknolojileri

Toyota, trafik ortamında daha güvenli seyahat için geliştirdiği yeni güvenlik teknolojilerini, 2015 yılı boyunca tanıtacak. Bu teknolojiler 2017 yılının sonuna kadar Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında satışa sunulacak birçok Toyota modelinde yer alacak.

Toyota’nın, sürücüleri ve yayaları korumaya yönelik geliştirdiği, geleceğin güvenlik teknolojileri arasında çevresel haritalama sistemleri, 3 boyutlu bilgilendirme sistemi ve hem gece, hem de gündüz, yoldaki objeleri takip etmeye olanak tanıyan kamera sistemleri yer alıyor. 3 boyutlu bilgilendirme sistemi sürücüye bu bilgileri, gelişmiş bir sürüş yardımcı sistemiyle aktarıyor.

Otomatikleştirilmiş otoyol sürüş asistanı

Toyota’nın geliştirdiği yeni teknolojilerden biri de otoyol sürüş asistanı. Sürücü direksiyondayken, aracın güvenli bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan bu sistem, 110 km/s’ye kadar olan hızlarda otomobili otomatik olarak kontrol edebiliyor. Asistanın sisteminin özelliklerinin arasında, aracın güvenli bir şekilde şeridinde kalmasına yardımcı olmak ve otoyollarda aracın diğer araçlar ile arasında güvenli bir mesafe kalmasını sağlamak da yer alıyor. Radarla çalışan sistem, yoldaki diğer araçları algılıyor ve güvenlik için gerekli hızı ve mesafeyi ayarlıyor. Şeritten çıkıldığında ise sürücüyü görsel ve sesli olarak uyaran şerit takibi asistanı ise sürücüye en güvenli yolu çiziyor. Bu sistemde otomatik olarak ayarlanan direksiyon açısı da, otomobilin diğer araçlarla yeterli mesafeyi koruması için devreye giriyor.

Işık algılayıcısı ve mesafe tespiti

Toyota tarafından geliştirilen bir başka sistem ise yüzeylerin 3 boyutlu modellerinin çıkarılmasını sağlayan tek fotonlu LIDAR (Lazerle şekilleme ve mesafe algılama) teknolojisi. Milimetrik dalga radarlarına ve üç boyutlu kameralara sahip bu sistem, objelerin şekillerini ve pozisyonlarını belirleyebiliyor. Aktif sensörler hem gece hem de gündüz kullanılabiliyor. Toyota’nın üç boyutlu Head-Up Display sistemi ise aracın durumunu, trafik koşullarını ve yol tabela bilgilerini ön cama yansıtıyor.

Sürücü fren yapmakta geciktiğinde otomatik fren yapan çarpışma önleyici, gece seyahatlerinde en iyi görüşü sağlamak için otomatik ayarlanan, otomatik uzun huzmeli far asistanı gibi sistemler de sunulan güvenlik paketleri arasında bulunuyor.

Yakın gelecekte pazara sunulacak modeller daha güvenli olacak.

LIDAR teknolojisi yüzeyleri 3

boyutlu olarak sunacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.