BEST OF IIHS

Auto Show - - CONTENTS -

2014’ün en güvenlileri

Amerikan Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü IIHS, 2014 yılı içerisinde gerçekleştirdiği çarpışma testlerindeki en güvenli otomobilleri açıkladı. Araçlar Top Safety Pick ve Top Safety Pick+ olmak üzere iki kategoride başarı ödüllerine layık bulunuyor. Bu ödülleri almaya hak kazanan araçların sayısı 2013 yılında 39 iken, 2014’te, ağırlaşan test kriterlerine rağmen ödüle layık bulunan araç sayısı 71’e çıktı.

IIHS’nin araç sollama sırasındaki çarpışmayı simüle eden testinde ağırlaştırılan şartlara karşın, üretici-

Amerikan sigorta enstitüsü IIHS, son 3 yıldır, yılın en güvenli otomobillerini açıklıyor. 2014 yılında teste alınan araçlar, son kriterlere göre zorlaştırılan testlerde başarı oranlarını yükseltti.

ler de otomatik acil fren sistemi ve daha farklı sistemleri geliştirdiler. Otomatik fren sistemi, 19 km/s ve 64 km/s hızlarla önden çarpışma testinde bu yıl değerlendirmeye dahil edildi. 2013’te 15 araç Top Safety Pick+ derecesine sahip iken, bu sayı 2014’te 33’e yükseldi, Top Safety Pick derecesine sahip araç sayısı da 38 oldu. Daha önce Top Safety Pick+ derecesine sahip olan modeller, otomatik acil fren sistemi sunmuyorlarsa (+) derecesi ellerinden alınacak. Ama buna karşın hala çok güvenli araçlar olarak değerlendirilebilirler. Dereceye giren araçlar segmentlere göre tablodaki şekilde sıralanıyor…

Chevrolet Spark

ve Honda Fit.

Lexus CT 200h (+), Mazda3 (+), Subaru Impreza (+), Subaru XV Crosstrek (+), Toyota Prius (+). Chevrolet Volt, Dodge Dart, Ford C-Max Hybrid, Ford Focus, Honda Civic Coupe, Honda Civic, Hyundai Elantra, Kia Soul, Mini Cooper Countryman, Mitsubishi Lancer, Scion FR-S, Scion tC, Subaru BRZ, Subaru WRX, Volkswagen Golf ve Volkswagen GTI olarak yer alıyor.

Chrysler 200 (+), Mazda6 (+), Subaru Legacy (+), Su-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.