FIAT 500

Auto Show - - CONTENTS -

Sevimli ve sorunlu

Cinquecento keyif amaçlı alınan bir otomobil ama duygular yerine mantıkla karar vermek daha iyi olacaktır.

Çok sevimliii! Fiat 500 bu tür komplimanları sürekli alıyor. 2007 yılında dedesinin ağır mirası altında doğan yeni 500, her yönde bayağı büyümüş olmasına rağmen, akraba olduğunu hemen fark ettiriyor. Bu tür retro denemeleri sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanırken, Fiat’ta durum böyle olmadı. Hatta ilk başlarda talep o kadar yüksekti ki, müşteriler 8 ay beklemeye razı oluyordu. Bu durum Fiat için de sürpriz oldu ve Polonya/ Tychy’deki üretimi (Ford Ka ile birlikte üretim yapılıyor) yıllık 120 binden 190 bin adede çıkardı. Bugünse durum daha sakin. Test aracımız Fiat 500C’yi Bremen’deki bir ikinci el bayiinde bulduk. Lounge adlı elit donanım paketi ve cabrio haliyle bu otomobilin fiyatı, iki kapılı kardeşlerinden tabi ki yüksekti: Kısmi deri döşemeler, elektrikli tavan, alüminyum jantlar, klima, tampon kromajları… Bu otomobilde en fazla sıkıntıyı kalite yaratıyor. Delinen egzoz susturucuları, çabuk aşınan fren diskleri, kronik yağ kaçakları, kırılan kapı kolları, tamamen ölen motorlar… Problem listesi gerçekten uzun. Lisansör dergimiz Auto Bild’in uzun dönem destine katılan ve 2007’den bu yana 238 bin km yapan Luigi adlı 500 de bunu destekliyor. İlk zamanlarda onu herkes seviyordu. Sayısız problem ve yolda kalmalar, pahalı ve çok daha ağır sorunlar nedeniyle bu sevgi gittikçe azaldı. Gerçekten de dergi bünyesinde bu otomobili hala sevenlerin sayısı artık bir elin parmaklarını geçmiyor.

Sonuç olarak Fiat 500, sevimli görünümünün yarattığı yüksek beklentileri karşılayamayan bir otomobil. Örneğin gövde rengindeki iç mekan dekorasyonlarında kalite pek de yüksek değil. Ayrıca rakibi Mini’nin sunduğu go-kart tarzı sürüş özelliklerine de sahip değil. Direkt çalışmayan şanzıman ve fazla kemikli vites geçişleri de her yolculukta sürüş keyfini tırpanlıyor.

Ne yazık ki motorlar da bu manzaradan kurtulamıyor. En çok tercih edilen 1.2 lt 69 HP’lik motor, trafikle birlikte akabilmekten daha fazlasını sağlayamıyor. Bu ufaklığı çok mu eleştirdik sizce? Maalesef hayır! Gerçekler acıdır.

İki farklı Fiat 500. Soldaki keyif veriyor, sağdaki ise endişe kaynağı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.