FERRARI FXX K

Ferrari ilk hibrid modeli LaFerrari’nin geliştirilmiş versiyonu olan FXX K versiyonunu gözler önüne serdi. Elektromotor ve yüksek devirleri seven V12 ile bu hibrid Ferrari, toplam 1050 HP’lik gücü kullanıma sunuyor.

Auto Show - - CONTENTS -

Sınırları zorluyor

Araştırma ve geliştirmesi devam eden FXX K, aslına bakılırsa İtalyan üreticinin daha önce üretmiş olduğu ilk hibrid modeli olan LaFerrari’nin gelişmiş versiyonu. FXX K önümüzdeki sezonda sadece yarışmak için pistlerde kullanılacak. Adından da anlaşılacağı gibi, K takısı bu süpersporcunun F1’dekine benzer bir KERS enerji dönüşüm sistemine sahip olduğunu açığa vuruyor. Formula 1’den bilinen bu sistem- de, fren enerjisi geri kazanılarak elektriğe dönüştürülüyor. Ferrari mühendisleri yarış pistlerine özel olarak FXX K’ya çok radikal bir aerodinamik paket uygulamışlar. Bu sayede FXX K, trafiğe çıkma izni olan LaFerrari’den farklılaşıyor. Her ne kadar yarış pistleri için geliştirilmiş olsa da FXX K, şimdilik yarışlara katılmayacak. FXX K’yı kullanmak için önceden LaFerrari’ye sahip olmak gerekiyor. Bundan sonra ise sürücüsü, iki yıl boyunca geniş çaplı bir araştırma programına dahil olacak.

Geliştirilmiş V12

FXX K’da LaFerrari’den alınan 6.3 lt hacme sahip V12 motor kullanılıyor. Motor birebir alınmış olsa da, FXX K için yeni bir eksantrik mili tasarlanmış ve supapların zamanlaması değiştirilmiş. Aynı zamanda özel hava emiş boruları kullanılarak, yüksek devirleri seven bu V12nin gücü 800 HP’den 860 HP’ye çıkarılmış. Güç artıran 190 HP’lik elektromotor ile birlikte FXX K’nın toplam sistem gücü 1050 HP’ye ulaşıyor. Motorun ürettiği tork değeri ise 900 Nm. Sürücü, ekstra elektrikli motor gücünü, Manettino isimli küçük bir düğme vasıtası ile elde ediyor. FXX K’da toplam dört farklı sürüş modu bulunuyor. Qualify modunda kısa süreliğine maksimum performans elde edilirken, Long Run daha uzun bir süre için sabit hızda kullanım sunabiliyor. Manual Boost modunda ise sürücü maksimum çekiş gücü elde ederken, Fast Charge modu ise bataryaların hızla şarjını gerçekleştiriyor. Ferrari, bu özel FXX K için ise şimdilik bir fiyat açıklamasında bulunmuyor.

Trafiğe çıkmayacak. Sadece

pistte kullanılacak.

V12 hibrit bileşimi 1050 HP güç sayesinde F1 araçlardan daha hızlı.

Özel tasarlanan arka kanatlar FXX K’nın gücünü simgeliyor.

Direksiyon sahibi aynı zamada test pilotu olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.