KIŞ ŞARTLARINDA KULLANIM

Auto Show - - CONTENTS -

Siyah buza dikkat!

Yol yüzeyindeki suyun donmasıyla veya karın ezilerek sıkışmasıyla oluşan buzlu zeminler, şüphesiz sürücülerin en çaresiz kaldığı ortamların başında gelir. Bu haftaki köşemizde kış şartlarındaki trafik kazalarının en önemli sebebi olan kaygan zeminlerde güvenli sürüş tekniklerini ele alacağız.

dir. Buzda; direksiyon, gaz, fren ve debriyajın bırakılması gibi tüm hareketler çok yumuşak yapılmalıdır. Olası buzlanma; köprü ve viyadüklerde, yüksek kesimlerde, rüzgar alan yerlerde yamaç içi ve güneş görmeyen yol kesimlerinde ve gün batımı sonrasında beklenmelidir. Özellikle büyük şehirlerde yerlere dökülen, donmayı engelleyen solüsyon sayesinde sıcaklık sıfırın altındayken bile lastikler tutunur. Hızlar buzlanma olmaz diye yükseltilir. Takip mesafeleri azalır. Sürücülere güven gelir. İşte kaza böyle anlarda olur. Belediyenin az sonra fren yapacağınız yere veya döneceğiniz viraja solüsyon döküp dökmediğini nereden biliyorsunuz? Ya dökmediyse… Kendisine ve otomobiline çok güvenen sürücüler, en ufak bir terslikte kazayla burun buruna gelir. İşinizi hiçbir zaman şansa bırakmayın. Gizli buz olasılığı varsa, her yerde vardır diye temkinli gitmelisiniz. Bu tarz araç kullananlar her zaman en kötü olasılığa karşı bir çözüm üretebilir.

Otomobiliniz nasıl kayar?

Yer ne kadar kaygan olursa olsun, otomobiller kendi kendilerine kaymazlar. Kaymaya neden olan mutlaka bir sürücü hareketi vardır. Ya gaza gereğinden fazla basmıştır, ya gereğinden sert fren yapmıştır, ya kaçmak için ani direksiyon hareketleri yapmıştır ya da vites küçültmede debriyaj pedalını hızlı bırakarak ani kompresyon nedeniyle kilitlenmeye neden olmuştur. Buzlu bir zeminde sürtünme çok daha azaldığı için direksiyon hafifler. Kimi zaman direksiyon tepkisi gecikir. Bu da sürücünün araç dönmüyor diye paniklemesine ve direksiyonu çevirmeye devam etmesine yol açar. Aslında çok çevrilmiş lastikler kaygan zeminde tutunmanın daha da azalmasına neden olur. Yapılması gereken direksiyonu yumuşatmak, yani toplamaktır. Tutunmanın tekrar oluştuğu görüldüğünde aracınız istediğiniz yöne gitmeye başlayacaktır. Örneğin bir virajda kayganlık nedeniyle aracınız viraj dışına doğru kaymaya başlarsa, kontrolü tekrar sağlamak için motor gücünü devre dışında bırakmak için debriyaja basmak ve direksiyonu çok çevirdiysek düzeltmek gerekir.

Kar uzun süre etkili yağdığında, ana arterlerde tuzlama çalışmaları yolları açık tutar. Sıcaklık sıfırın altındaysa özellikle yokuş olan ara sokaklarda yaşanan buzlanma maddi hasarlı kazalara yol açar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.