FORMULA 1 KAHİNİ

Auto Show - - CONTENTS -

Süper lisanlı “ufaklık”lar

Bazılarının “kredili sistem”, bazılarının da “çıraklık dönemi” olarak değerlendirdiği, Formula 1’deki yeni “Süper Lisans puan sistemi” açıklandı! Yeni süper lisans hak etme sistemine göre, genç pilotların işi daha zor!

FIA’nın; Max Verstappen’in Toro Rosso “kriz”inden sonra, Aralık ayında açıkladığı süper lisans hak etme sistemine göre; önümüzdeki sezondan itibaren 18 yaşından küçüklerin ve tek kişilik kategorilerde en az iki yıl yarışmamış pilotların Formula 1’e girebilme şansları ortadan kalktı...

Başka bir deyişle, genç ve yetenekli bir pilot üç sezonda en az 40 puan toplayamazsa Formula 1’e geçemiyor...

Bu sistem Verstappen’e uygulanmış olsaydı, Toro Rosso’nun koltuğu genç pilotun olmayacaktı...

2014 sezonunda genç pilotların Formula 1’de yarışmalarıyla ve yaş, tecrübe, yetenek üçgenindeki tartışmalarla fazlasıyla uğraştık... En azından artık bu “sorun” çözülmüş oldu!

Wolff’ün Hamilton gözdağları...

Mercedes patronu Toto Wolff yaptığı açıklamada; Lewis Hamilton’la 2016 sezonu için henüz bir anlaşmaya varmadıklarını, 2015 sezonu içerisinde “müzakerelere” uzun uzun vakitleri olduğunu, eğer Hamilton’la anlaşamazlarsa sıradaki alternatiflerinin 2015 sezonu için Honda ile anlaşan Fernando Alonso ya da Valtteri Bottas olduğunu söyledi...

2015 sezonunda Hamilton ve Wolff bildiğimiz “poker” oynayacaklar... Hamilton, aldığı puanlara göre elini güçlendirip fiyatını artırırken; Wolff, Hamilton’ın her kaybettiği puan için pazarlık gücünü artıracak.

Üst paragraftaki pazarlığı iki oyuncu arasındaki pokere benzetsem de, işin içine başka pilot ve takımları da dahil edince; Formula 1’i onlarca kişinin aynı tahtada hamle yaptığı ve sezon boyunca “tek tahta”da devam eden koca bir satranç turnuvasına benzetebiliriz.

Wolff açıklamasının devamında Alonso için “bu adam ‘herhangi’ bir araçla inanılmaz başarılar elde edebiliyor” demiş...

Bak bak bak... Birkaç sezon önceki Mercedes’i nasıl da unutmuş Toto “patron”... Koskoca Ferrari’yi de nasıl

Toro Rosso’ya dahil olmasıyla Formula 1 çevrelerinin ayaklanmasına neden olan Verstappen’den sonra, FIA geçen ay yeni süper lisans puan sistemini onaylamıştı.

Kalust Şalcıoğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.