ERKAL ÖZÜRÜN

Auto Show - - CONTENTS -

Kış lastiğinde yeni çözümler

Ağır kış şartları yurdun genelinde kendisini hissettiriyor. Bu koşullarda kış lastiği konusu güvenli sürüş için daha fazla önem kazanıyor. Pirelli’den Erkal Özürün, Pirelli’nin kış lastiği konusunda yenilikçi çözümler sunacağını açıklıyor.

Kış şartlarında güvenli bir sürüş için kış lastiği şart. Üstelik hafif ticari araçlarda yasal bir zorunluluk da. Hal böyle olunca lastik üreticileri tarafına bir göz atıp, Pirelli Otomobil ve Hafif Ticari Araç Koordinatörü Erkal Özürün’den, kış lastiği ile ilgili yeni trendler hakkında bilgiler aldık.

Sektör olarak baktığımızda, genel yapı itibarı ile 2013 yılına oranla 2014’de pazar benzer şekilde gelişti hatta hacim olarak bunun biraz altında bile kaldı. Uzun yıllar sonra lastik sektörünün, ilk kez büyümediğini görüyoruz.

Burada lastikleri segment olarak ayırmakta fayda var. Küçük ve orta sınıf araçlara yönelik kış lastiği satışı açısından incelersek, artışın olmadığını görürüz. 17 inçin üzerindeki Premium segmentte ise satışlar arttı diyebilirim.

Kış lastiği ile ilgili henüz olgunlaşmayan bir piyasa söz konusu. Ticari araçlarda yasal olarak kış lastiği kullanımının zorunlu tutulması ise bir nebze olumlu olarak yansıdı.

Pirelli olarak çok zengin bir ürün yelpazemiz mevcut. Snowcontrol 3, Sottozero 3 gibi lastiklerimiz ciddi bir başarıya sahip. Marka olarak ise SUV ve hafif ticaride lider olduğumuz gibi, Premium segmentte ve süperspor araçlarda da önde bulunmaktayız. Farkımız ise markaların modellerine göre özel olarak lastik üretiyor olmamız. Ürünlerimiz otomobil modellerine göre homologasyon etiketlerine sahipler. Bu tip lastik geliştirme ise 2 yıla kadar bir sürece dayanıyor.

Kış lastiği çok karmaşık bir yapıya sahip. Otomobil üreticileri daha ortada araç yokken sizden lastik isteyebiliyor. Biz Pirelli olarak, prototip aracın üretilmesinden 6 ay öncesinden çalışmalara başlıyoruz. Prototip araç ortaya çıktıktan sonra ağırlık, süspansiyon, aktarma gibi bilgilerin ışığında, lastiğin de özelliklerini geliştiriyoruz.

Cinturato AllSeason isimli bir lastiğimiz var ama henüz lansmanını yapmadık.

Kış lastiği için bir alternatifiniz var mı? Dört mevsim lastiği gibi?

Ne zaman lansmanı olacak, lastiğin özelliklerinden bahseder misiniz ve Türkiye’de satışa çıkacak mı?

Lansmanını 2015’in ilk çeyreğinde yapmayı düşünüyoruz ve Mart gibi satışa çıkarmayı planlıyoruz fakat konunun üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Lastiğin özellikleri kış lastiğine oranla biraz daha farklı olacak. Dört mevsim olması itibarı ile yaz-kış lastiği sökme takma işleminden sürücülerimiz kurtulmuş olacak. Bu lastiği küçük ve kompakt segmentte sunacağız. Ayrıca otomobilini yılda 10.000 km’nin altında kullanan sürücülere hitap edeceğini belirtmek isterim. Bu lastik kış şartlarında sorunsuz ilerleme sunacağı gibi, diğer mevsimlerde de görevini yerine getirebilecek yapıya sahip. Ümit AKKUYU Fotoğraflar: Barış Hasan BEDİR

Satışın az olmasını neye bağlıyorsunuz?

Ürün portföyünüz yeterince geniş mi? Rakiplere olan üstünlükleriniz neler?

Yeni bir lastik geliştirmek neden bu kadar uzun sürüyor?

Auto Show: Lastik pazarında 2014’te büyüme oldu mu?

Erkal Özürün:

Satışlar düştü diyebilir miyiz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.