CES FUARI

Auto Show - - CONTENTS -

Elektronikteki son trendler

CES 2015 (Consumer Electronic Show), 6-9 Ocak tarihlerinde ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlendi. Fuarda LG, Samsung, Sony, HTC, Asus gibi teknoloji firmaları, yeni nesil cep telefonu, televizyon, bilgisayar, mobil cihazlar ve giyilebilir teknolojiler konusundaki yeniliklerini sergilediler. Buraya kadar çok normal, çünkü burası elektronikçilerin arenası. Ama CES’de başka bir detay var ki, bu bizim için daha ilginç. CES’e Audi, Mercedes, BMW, Ford, VW, GM, Toyota gibi otomobil firmaları da katılarak standlar açtılar, yeni akıllı teknolojilerini, otonom sistemlerini, çevreci motor konseptlerini ve yeni kokpit tasarımlarını sergilediler. Üstelik de Kuzey Amerika’nın en önemli otomobil fuarı olan Detroit NAIAS’a sadece bir hafta kala. Otomotiv endüstrisinden bir yetkili, basın mensuplarına, kendileri için CES’in en az NAIAS kadar önemli olduğunu açıklıyordu, sebep olarak ise bu fuarda, yeni teknolojilerini sergilemenin yanı sıra, teknoloji firmalarıyla da endüstriyel ilişkiler geliştirebildiklerini vurguluyordu.

Kim bilir, belki de gelecekte CES, bir teknoloji fuarı olmaktan çıkıp bir otomobil fuarına bile dönüşebilir. Genel trend ve rakamlar da bunu gösteriyor; iki yıl önce CES’e katılan otomobil markası sayısı 8 imiş. 2014 yılında ise bu rakam 9’a yükselmiş. Şimdiyse 2015 yılı fuarına tam 10 otomobil markası ilgi göstermiş. Hatırlarsanız CES 2012’de Audi, o dönemde henüz dış tasarım tanıtımı yapılmamış olan A3’ün eğlence sistemlerini tanıtırken, yeni A3’ün görüntüsü, eğlence sisteminin monitöründen basına sızmıştı. Yine Audi firması, geçen yıl da, yeni TT’nin sıradışı gösterge panelini ta-

CES’in en çok ses getiren

otomobil modeli Mercedes’in F 015 Luxury in Motion konsepti oldu.

Bu konseptte otonom sürüş sırasında otomobil

içerisinde istenirse toplantı dahi yapılabiliyor.

VW’in yeni bağlanabilirlik çözümlerinde, kullanıcı cep telefonunun ekranını, otomobilin monitöründe görebilecek, üstelik de sistem hem Android, hem de iphone’larla tam uyumlu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.