OPEL ZAFIRA 1.6 CDTI

Bu Zafira büyülü gibi: 120 HP’lik yeni baz dizel, aile vanını harika bir yol arkadaşına dönüştürüyor.

Auto Show - - CONTENTS -

Küçük motorla da gayet “büyük”

Ödün vermek ama kayıp yaşamamak! Kulağa paradoks gibi gelse de 120 HP’lik Opel Zafira 1.6 CDTI, bunu başarıyor. Çünkü yeni baz dizel motor, 2-7 arası koltuk kapasitesi ve 1860 lt bagaj hacmi sunan Zafira’nın ağırlığı karşısında hiç zorlanmıyor. 1.6 lt’lik makine kontak ilk çevrildiği andan itibaren sunduğu başarılı özellikleriyle sürücüsünü etkilemeyi başarıyor ve bu sırada hem sarsıntısız, hem de oldukça sessiz çalışıyor. Gerçekten de 120 HP’lik motorun iç mekanda akustik olarak ön plana çıkması için, gaza sonuna kadar basmak ve devir ibresini 5000 seviyesine tırmandırmak gerekiyor. Aslına bakılırsa 1.6 CDTI motor 1.7 ton gibi yüksek bir ağırlığı hareket ettirmek zorunda olmasına rağmen, bu durum bir mucize değil. 12.7 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresi kulağa fazla dinamik gelmese de Zafira, günlük kullanım için kesinlikle yeterli güce sahip. Kısa bir turbo gecikmesinin ardından motor, 2000 d/d’den itibaren 320 Nm’lik torkunu sunmaya başlıyor. Bu da hem şehir içi, hem de şehir dışı yollarda Zafira’yı etkileyici bir yol arkadaşı haline getiriyor. Gerçekten de nefesinin kesilmeye başlaması için otoyolda 160 km/s sınırının aşılması gerekiyor.

Yine de uzunca bir hızlanma süresi ve arkadan esen rüzgarın yardımıyla 190 km/s’ye ulaşmak (gerçek rakam 196 km/s) mümkün. Yine de bu rakamları yetersiz bulanlara, maliyetlere bir bakmalarını tavsiye ediyoruz. 100 km’de 5.7 lt’lik tüketimle bu aile dostu, hem aile bütçesini zorlamıyor, hem de tek depoyla 1000 km menzil sınırını aşabiliyor. Ayrıca 24 bin 250 Euro’luk (Almanya) başlangıç fiyatıyla, 136 HP’lik 1.6 CDTI’dan 2 bin Euro daha ucuz. Bu durumda birkaç HP’den rahatlıkla ödün verilebilir, değil mi?

Dört silindirli motorun 1.6 lt hacimden aldığı 120 HP güç,

çok olmasa da yeterli. Şaşırtıcı çalışma sessizliği

hemen dikkat çekiyor.

Yeni baz dizelle ilgili herhangi bir görsel belirti yok. İyice yukarıda konumlandırılmış bir monitöre sahip kokpitteki düğme sayısı oldukça fazla. Büyük bir bagaj kapağına sahip arka tasarıma modern hatlar hakim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.